Mošnje, to je moja in naša vas
Moja življenjska pot se je odvijala od kralja Aleksandra, kralja Petra, Adolfa Hitlerja, maršala Tita, Milana Kučana in sedaj Boruta Pahorja. Spomnim se …
Ko so se vaščani Mošenj po vojni vrnili v svojo, delno požgano in porušeno vas, je bila njihova prva naloga obnova vasi. S pridnim in udarniškim delom širše okolice jim je to kmalu uspelo. Vas je dobila novo podobo z dušo. Tudi način življenja krajanov se je v marsičem spremenil. Pogrešali so druženje in družabno življenje.
In začelo se je.
Dne 6. oktobra 1949 so se v šoli zbrali najbolj za delo vneti krajani in ustanovili kulturno-prosvetno društvo, si zadali prvenstveno akcijo gradnjo kulturnega doma. Prva naloga izvoljenega gradbenega odbora je bila priprava prostora in pridobitev dovoljenj. Prva večja prostovoljna akcija je bila že 19. februarja 1950. Poprijeli so za delo, tudi gojenci kmetijske šole iz Podvina so priskočili na pomoč. 5. decembra 1950 so že začeli pokrivati streho, rahlo je snežilo, vendar jih to ni oviralo. Položili so 9600 strešnikov. Pri vseh delih je bilo opravljenih 18.437 ur.
Sprva je bila v domu urejena dvorana z odrom za dramsko skupino, ki je že pripravljala prvo predstavo. 29. novembra, za dan republike, so uprizorili tudi igro domačega avtorja, Finžgarjevo dramo Naša kri.
V tridesetletnem delu društva so naštudirali 65 iger, ki si jih je ogledalo 21.638 obiskovalcev. K domu so kasneje še dozidali garderobo, kulisarno in stanovanje za hišnika. Kasneje se je pokazala potreba še za ureditev spodnjih prostorov s kuhinjo, v kateri so se na kuharskih tečajih izobraževale mošenjske in okoliške gospodinje.
Naj omenim, da je bila največkrat uprizorjena igra Špicarjeva Miklova Zala, uprizorjena je bila osemkrat, ogledalo pa si jo je 1938 obiskovalcev.
S prihodom kina in televizije je obisk iger začel upadati in nekateri amaterski odri so prenehali z delom. Tudi v Mošnjah je bilo manj uprizoritev. Še vedno pa večnamenska dvorana služi za razna gostovanja, rekreacijo, pa tudi otroci osnovne šole jo uporabljajo. Pred leti ustavljeno Turistično društvo Mošnje z roko v roki s kulturnim društvom, gasilci, športnim društvom in krajevnim odborom vsako leto jeseni pripravi Mošenjske dneve z raznimi razstavami v dvorani in otroškimi delavnicami.
Skratka, v Mošnjah se vedno kaj dogaja, ker imajo ljudi z idejami in voljo do dela. Vsa dogajanja pa so povezana z ogledom krajevnega muzeja in Vile Rustica.
Ciril Zupan, Mošnje