Američani se jih spominjajo
Slovesnosti v spomin na 192 partizanov in vodjo ameriške misije kapetana Charlesa Fischerja, ki so 26. decembra 1944 padli v Tuhinjski dolini, se je udeležil tudi ameriški veleposlanik Brent Hartley.
Zgornji Tuhinj – Vreme minulo nedeljo je bilo sončno in toplo, prav nič podobno hladnemu decembrskemu dnevu, ko so na obronkih Menine planine in drugod po Tuhinjski dolini potekali srditi boji med partizani, zavezniki in Nemci. Življenje je izgubilo skoraj dvesto borcev, med njimi tudi vodja ameriške vojne misije kapetan Charles Fisher in dr. Peter Držaj, ki sta 26. decembra leta 1944 padla v vasi Češnjice. Člani Združenj borcev za vrednote NOB Kamnik in Tuhinj so se jih s slovesnostjo spomnili štirinajsto leto zapored.
Pri spomeniku na Prevojah pri Zgornjem Tuhinju so se tudi letos zbrali številni obiskovalci, praporščaki, člani Kulturno zgodovinskega društva Triglav in visoki gostje – predstavniki Občine Kamnik, Zveze združenj borcev NOB Slovenije, ameriške diplomacije z veleposlanikom na čelu in slavnostni govornik predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo general Ladislav Lipič, ki je orisal dogodke iz druge svetovne vojne in v svojem nagovoru pozval tudi k razmisleku. »Ni dovolj ponavljati in poudarjati pomena ekonomije in materialnega blagostanja, kar je po mnenju nekaterih edino, kar prinaša srečo ljudem. Brez zavedanja o koreninah lastnega naroda, o njeni zgodovini in vrednotah, na katerih je temeljila, ne bomo uspešni, ne bo blagostanja in kar je najhuje, tudi miru ne bo! Zato je sekanje teh korenin naroda bolestno početje, ki nam ne bo prineslo ničesar, razen hlapčevstva. In zato se vedno znova spominjajmo časa priprav na plebiscit in samega plebiscita ter besed ljudi, ko so odhajali na volišča. Visoka stopnja samozavesti in predvsem veselja nad tem, da bomo imeli lastno državo, v kateri bomo živeli in sami odločali o svoji usodi. Gotovo si pa takrat niso predstavljali, da bodo v državi, za katero so umirali, po sedemdesetih letih ponovno poskušali zažigati knjige in metali molotovke ter risali kljukaste križe na vrata organizacij, ki zbirajo hrano za tiste, ki v naši domovini, delno ograjeni z žico, ne morejo živeti od lastnega dela,« je poudaril Lipič.
Zbrane je nagovoril tudi veleposlanik ZDA v Sloveniji Brent Hartley, ki je povedal, da so v drugi svetovni vojni kot vojaki služili tako njegov oče kot pet stricev, eden se je kot pilot proti Nemcem boril tudi v Evropi. »Semena slovensko-ameriškega, tudi vojaškega sodelovanja so bila posejana ravno v času druge svetovne vojne, ko so prav takšni dogodki povezali naša dva naroda. In v vseh teh letih so se naše vezi samo še okrepile. Zelo je pomembno, da se ob priložnosti, kakršna je današnja, spomnimo, zakaj so kapetan Fischer in njegovi soborci umrli,« je med drugim dejal.