
Ureditev dvojnega statusa
Novo leto bo prineslo nekatere spremembe tudi na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja, največ jih zadeva ureditev dvojnega statusa. Pokojnine bodo na podlagi izredne uskladitve višje za 0,7 odstotka, letni dodatek bo v štirih različnih višinah in bo enak kot letos.
Prihodnje leto sicer ne bo redne uskladitve pokojnin in drugih prejemkov, vendar pa je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na nedavni seji sprejel ugotovitveni sklep o izredni uskladitvi, po kateri se bodo pokojnine in drugi prejemki s 1. januarjem 2016 zvišali za 0,7 odstotka. Zavod bo vsem upokojencem januarja poslal obvestilo o uskladitvi.
Kranj – Spremembe zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki jih je državni zbor sprejel ta mesec, prinašajo novosti pri urejanju dvojnega statusa. Po novem bo lahko vsak zavarovanec, ki izpolnjuje pogoje za pridobitev starostne ali predčasne pokojnine in je vključen v obvezno zavarovanje za polni delovni ali zavarovalni čas, lahko uveljavljal pravico do 20 odstotkov starostne ali predčasne pokojnine, pri tem pa izplačilo ne bo več omejeno na dopolnitev starosti 65 let. Vsi zavarovanci, torej poleg delavcev v delovnem razmerju tudi samostojni podjetniki, družbeniki in kmetje, ki bodo izpolnjevali pogoje za upokojitev oz. se bodo ponovno vključili v zavarovanje, bodo lahko prejemali 75 odstotkov pokojnine, če se bodo vključili v zavarovanje za dve uri na dan. Uživalci pokojnin, ki bi morali svoj status v obveznem pokojninskem in invalidskem zavarovanju uskladiti do konca letošnjega leta, se bodo lahko kadarkoli do konca januarja prihodnje leto odločili za izbris iz Poslovnega registra Slovenije, kjer so vpisani kot samostojni podjetniki oz. družbeniki, ki so hkrati tudi poslovodje, lahko pa bodo še naprej opravljali dejavnost, vendar se bodo v tem primeru morali s 1. januarjem 2016 vključiti v zavarovanje vsaj za dve uri na dan.
Prehodna obdobja se še niso končala
Ker zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju vključuje več prehodnih obdobij, se pogoji za pridobitev pravice do starostne pokojnine vsako leto nekoliko spremenijo. Za ženske bo prihodnje leto pogoj starost 59 let in hkrati 39 let in štiri mesece pokojninske dobe brez dokupa, pri tem pa se tako potrebna starost kot pokojninska doba glede na letos zvišujeta za štiri mesece. Ženske se bodo lahko upokojile tudi ob pogojih, da bodo stare 63 let in imele najmanj 20 let pokojninske dobe ali ob starosti 65 let in najmanj 15 letih zavarovalne dobe, pri obeh pogojih je potrebna starost v primerjavi z letos višja za šest mesecev. Za moške bo pogoj starost 59 let in štiri mesece (štiri mesece več kot letos) in 40 let pokojninske dobe brez dokupa ali starost 65 in najmanj 15 let pokojninske dobe (letos je bil pogoj starost 64 let in šest mesecev ter najmanj 20 let pokojninske dobe). Pravico do starostne pokojnine bo v nekaterih primerih možno pridobiti tudi pri nižji starosti od navedene, in sicer v primeru vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred osemnajstim letom starosti, služenja obveznega vojaškega roka, skrbi za otroke v prvem letu starosti, dela na delovnih mestih z beneficirano dobo in osebnih okoliščin, ki so pogojene z zdravstvenim stanjem.
In kakšni bodo prihodnje leto pogoji za pridobitev pravice do predčasne pokojnine? Ženska bo izpolnila pogoj, če bo dopolnila starost 59 let in imela hkrati 39 let in štiri mesece pokojninske dobe, za moške je pogoj starost 59 let in štiri mesece ter 40 let pokojninske dobe. Pokojnina se jim bo v tem primeru za vsak manjkajoči mesec do dopolnitve starosti 63 let za ženske in 65 let za moške znižala za 0,3 odstotka, vendar največ za 18 odstotkov; zmanjšanje pokojnine pa bo trajno. Vdova oz. vdovec bo praviloma pridobil pravico do vdovske pokojnine, ko bo star(a) 55 let (letos je pogoj starost 54 let in šest mesecev).
Prihodnje leto se bo še podaljšalo obdobje za izračun pokojninske osnove. Letos je bila osnova za izračun 21 najugodnejših zaporednih let zavarovanja od leta 1970 dalje, prihodnje leto bo osnova 22 zaporednih let, to obdobje pa se bo v naslednjih letih postopoma povečalo do 24 let.
Letni dodatek enak kot letos
Zakon o izvrševanju proračunov za leti 2016 in 2017 ni spremenil višine letnega dodatka niti ne višine cenzusa.
Upokojenci bodo letni dodatek prejeli skupaj z izplačilom redne pokojnine za julij, dodatek bo v štirih različnih zneskih, ki bodo odvisni od višine pokojnine oz. nadomestila v mesecu izplačila dodatka. Upokojenci, ki bodo takrat imeli do 414 evrov pokojnine, bodo prejeli 390 evrov dodatka, upokojenci s pokojnino v znesku od 414,01 evra do 518 evrov dodatek v višini 250 evrov, tisti s pokojnino od 518,01 evra do 622 evrov dodatek v višini 190 evrov, upokojenci, ki prejemajo od 622,01 evra do 750 evrov pokojnine, pa dodatek v znesku 140 evrov. Prejemniki nadomestila iz invalidskega zavarovanja v znesku do 622 evrov bodo dobili 190 evrov dodatka, tisti z nadomestilom od 622,01 evra do 750 evrov pa 140 evrov dodatka. Uživalci pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki prejemajo več kot 750 evrov pokojnine oz. nadomestila, do »regresa« ne bodo upravičeni. Enako kot letos bodo tudi prihodnje leto pri znesku pokojnine upoštevali znesek dela vdovske oz. družinske pokojnine po drugem roditelju.
Večina ne bo plačevala akontacije dohodnine
Večina upokojencev tudi prihodnje leto ne bo plačevala akontacije dohodnine od mesečnih pokojnin. Meja, pri kateri bo treba plačevati akontacijo, se ni spremenila, tako da bo izplačevalec odtegnil akontacijo le od pokojnin, višjih od 1095,10 evra, pri tem pa bo upošteval splošno in pokojninsko olajšavo. Splošna olajšava, do katere imajo pravico vsi, bo na letni ravni znašala 3302,70 evra in na mesečni ravni 275,23 evra, pokojninska olajšava pa 13,5 odstotka pokojnine oz. osnove za odmero akontacije dohodnine. Olajšave za starost po 65. letu od 1. januarja 2014 dalje ni več.
Najnižji znesek osnove za prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se postopno zvišuje, tako da bo prihodnje leto za samozaposlene in kmete znašal 56 odstotkov povprečne plače (letos 54 odstotkov), za delavce v delovnem razmerju pa bo ostal enak kot letos in bo znašal 52 odstotkov povprečne plače.