Kako obiskane so bile letos javne občinske blagajne
Na javnih blagajnah v Kranju, Radovljici in Kamniku lahko občani »občinske« položnice poravnajo brez provizije. V Radovljici odziv občanov presegel pričakovanja, v Kranju je obseg plačil pod pričakovanji.
Kranj – Minilo je približno poldrugo leto, odkar so v nekaterih občinah uvedli storitev javne občinske blagajne, na kateri lahko občani plačujejo položnice brez provizije. Nekje to možnost občani pridno izkoriščajo, drugje je odziv slabši od pričakovanega. Pozanimali smo se, kakšne do dosedanje izkušnje z javnimi blagajnami v občinah Kranj, Radovljica in Kamnik, za katere storitev javne blagajne pogodbeno izvajajo banke.
V Radovljici so storitev javne občinske blagajne začeli izvajati 1. septembra 2014, njeno izvajanje pa je občina zaupala Poštni banki Slovenije in Pošti Slovenije. Na vseh njunih poslovalnicah lahko občani Radovljice brez provizije plačujejo položnice občine, javnih zavodov (osnovne šole, glasbena šola, muzej, knjižnica ...) in javnega podjetja Komunala Radovljica, torej vseh pravnih oseb, katerih ustanoviteljica ali soustanoviteljica je občina. Ta je v šestnajstih mesecih pokrila provizije za 28.730 plačilnih nalogov, plačanih preko javne blagajne, kar je skupaj zneslo 17.238 evrov. »Pogodba je podpisana do 31. decembra 2016, o podaljšanju še ni bilo odločeno. Glede na velik obseg plačil, ki se poravnavajo na ta način in je presegel pričakovanja, pa bo zelo verjeten predlog občinske uprave, da se pogodba podaljša,« je razložil direktor občinske uprave Matjaž Erjavec.
Mestna občina Kranj (MOK) je za izvajanje storitve javne mestne blagajne s 16. junijem 2014 pooblastila Delavsko hranilnico. Brez provizije je možno poravnati položnice, ki so jih izdali občina in krajevne skupnosti, vsi njeni javni zavodi, Medobčinski inšpektorat Kranj in tudi podjetje ECE (nekdaj Elektro Gorenjska Prodaja), ki samo poravnava provizijo. »MOK je do sedaj za 19.540 izplačilnih nalogov plačal 5.471,20 evra provizije. Glede na dejstvo, da so na osnovi sklenjene pogodbe tako osebe s stalnim kot osebe z začasnim prebivališčem v MOK oproščene plačila provizije, po dobrem letu sklepamo, da je obseg plačil manjši od pričakovanega,« je sporočil Igor Kalabič iz kabineta župana. Pogodbo z banko so sicer sklenili do junija 2019.
Tudi za Občino Kamnik storitev javne blagajne opravlja Delavska hranilnica, in sicer od 23. junija 2014. Občina svojim občanom financira plačilo provizije za položnice vseh njenih javnih zavodov, vključeni pa so tudi koncesijski vrtci, ki delujejo v Kamniku. Letos so občani v okviru javne blagajne poravnali 1889 položnic, občina pa je plačala za 566,70 evra provizij. Pogodbo z Delavsko hranilnico so sicer podpisali do konca letošnjega leta. »Glede na to, da so sredstva za javno blagajno zagotovljena tudi v letu 2016, se predvideva sklenitev pogodbe z Delavsko hranilnico tudi v prihodnje,« je dejala Janja Zorman Macura, vodja kabineta župana.