Prepričljivo zavrnili zakonsko novelo
V nedeljo je ob zadostni referendumski udeležbi večina volivcev zavrnila novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Dobrih 63 odstotkov jih je glasovalo proti, slabih 37 odstotkov za.
Kranj – Tako kažejo za zdaj še neuradni izidi nedeljskega referenduma, uradni bodo šele februarja. Za zavrnitev zakona bi zadoščalo 342.810 glasov, tako pa so nasprotniki zakonske novele to zavrnili s 391.818 glasovi ali 63,48 odstotka vseh, ki so se udeležili referenduma. Po veljavni referendumski ureditvi se mora za zavrnitev izreči večina udeležencev, izpolnjen pa mora biti tudi kvorum, in sicer 20-odstotna udeležba. Tokrat se je referenduma udeležilo dobrih 36 odstotkov volilnih upravičencev, na Gorenjskem celo več, dobrih 38 odstotkov. In tudi volivci na Gorenjskem so zakonsko novelo, ki bi izenačila pravice istospolnih parov z raznospolnimi, zavrnili s skoraj 64 odstotki glasov proti, za novelo je glasovalo 36 odstotkov volivk in volivcev.
Udeležba na referendumu je bila celo višja kot leta 2012 ob glasovanju o družinskem zakoniku. Takrat je šlo na volišča 30 odstotkov volilnih upravičencev, medtem ko se je denimo referenduma o arhivih udeležilo zgolj slabih 12 odstotkov volivk in volivcev. Ob tokratnem referendumu je bila zelo visoka tudi udeležba na predčasnem glasovanju. Minuli torek, sredo in četrtek se je glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij udeležilo 24.480 volivk in volivcev, 55 odstotkov več kot pred tremi leti za družinski zakonik.
Rezultati predčasnega glasovanja pa so bili prav nasprotni od teh na nedeljskem splošnem glasovanju. Za zakonsko novelo je glasovalo 52 odstotkov udeležencev, proti 48 odstotkov.
Z rezultati so zelo zadovoljni zlasti v pobudi Za otroke gre, ki jo vodita Aleš Primc in Metka Zevnik, sicer tudi predlagatelji referenduma. Prepričani so, da gre za zmago otrok in da so dosegli, da v istospolnih partnerstvih ne bodo mogoče posvojitve. Napovedujejo pa tudi, da bodo predlagali zakon, s katerim se bodo izenačile vse ekonomske in socialne pravice, ki jih istospolni v Sloveniji še nimajo izenačenih. Predlagatelji zakonske novele, Združena levica, pa izida referenduma ne razumejo kot poraza, temveč jim predstavlja izziv za naprej, ko bo treba doseči ureditev, da ne bodo kršene pravice manjšinam.
Še nekaj podatkov o nedeljskem referendumu na Gorenjskem: od 210.089 volilnih upravičencev jih je glasovalo 80.871, torej dobrih 38 odstotkov. Že tradicionalno najvišja udeležba je bila v volilnem okraju Škofja Loka II, kjer je na volišča prišlo dobrih 49 odstotkov volilnih upravičencev, zelo dobro so se odzvali tudi volivci še enega podeželskega okraja, Kranj III, kjer je glasovalo skoraj 46 odstotkov volilnih upravičencev. V omenjenih dveh okrajih so tudi najbolj prepričljivo zavrnili zakonsko novelo: v kranjskem z dobrimi 71 odstotki, v škofjeloškem pa celo z več kot 77 odstotki. Zakon je padel prav v vseh volilnih okrajih na Gorenjskem.
Po referendumu smo na Gorenjskem o njegovem izidu poiskali dvoje mnenj. Branko Grims (SDS) o rezultatu pravi: »Najprej hvala vsem, ki ste šli na referendum in glasovali proti zakonski noveli. S tem ste dali najlepše darilo otrokom za božič. Sporočilo referenduma je jasno: želimo ohraniti družino, kjer oče ostane oče, mama mama in otroci otroci. Vesel sem bil velike udeležbe na referendumu (zelo visoka je bila tudi v Kranju) in tega, da so ljudje tako odločno glasovali proti. Tudi sam sem za takšen razplet referenduma naredil vse, kar je bilo v moji moči.« Nasprotno pa Martin Trampuš, član Iniciative za demokratični socializem (ta je del koalicije Združena levica) iz Škofje Loke, pravi: »Rezultat referenduma me žalosti, a glede na količino laži, izrečenih v kampanji s strani pobudnikov referenduma, niti ne preseneča. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja smo uspeli pri nas sprejeti enega najnaprednejših zakonov o zakonski zvezi in družinskih razmerjih daleč naokoli, očitno pa v štiridesetih letih nismo bili sposobni narediti koraka naprej.«