Vsaka kmetija je nekaj posebnega
Miha Zablatnik, njegova hčerka Olga Voglauer in njen mož Markus, doma iz Nižje Avstrije (spoznala sta se med študijem na Dunaju, Markus pa, čeprav ni Korošec, odlično govori slovensko – op. J. K.), gospodarijo na ekološki kmetiji Pri Kumru v Biljnovsu v občini Bilčovs. Že nekaj let so priznani proizvajalci senenega mleka in mlečnih izdelkov, s katerimi dvakrat na teden oskrbujejo okrog 200 gospodinjstev. Nad zaslužkom ne tarnajo. Pravijo, da živijo dobro.
Kmečka izobraževalna skupnost je nekaj posebnega na Koroškem. Pred petindvajsetimi leti so jo ustanovili slovenski kmetje na Koroškem, da bi omogočili izobraževanje kmetic in kmetov v slovenščini. Vanjo je včlanjenih blizu 600 večinoma slovenskih kmetij, čeprav vrata tudi nemško govorečim niso zaprta. »Saj jezik ne boli,« pravijo v skupnosti in poudarjajo, da je pač treba upoštevati koroško realnost.
Izdaja Kmečkega koledarja/Bauernkalender je že devet let posebnost Kmečke izobraževalne skupnosti. Najnovejšega, za leto 2016, so v nedeljo predstavili v Dobrli vasi/Eberndorf, na njem pa je v sliki in besedi predstavljenih 11 po dejavnosti in velikosti zelo različnih slovenskih kmetij na Koroškem. En mesec pa je vsakič rezerviran za kmetijo iz Slovenije ali slovenskega zamejstva. V koledarju za leto 2016 je ta čast pripadla vinogradništvu Vogrič iz Števerjana v Italiji. Enajst mesecev so v koledarju namenili kmetijam iz Sel, iz Lobnika pri Železni Kapli, iz Orlači vase pri Velikovcu, iz Repelj pri Pliberku, iz Strpne vasi pri Šmihelu nad Pliberkom, iz Velike vasi pri Šmohorju, iz Žužalč pri Bekštajnu, iz Brodi pri Borovljah, iz Šentpetra pri Šentjakobu, iz Male Gore pri Bilčovsu in iz Kotmare vasi. Koledar je vrhunsko oblikovan in izdelan, za kar je poskrbel fotograf in oblikovalec Tomo Weiss, doma v Šentjanžu v Rožu. Besedila je občuteno napisala Olga Voglauer iz Bilnjovsa, organizatorka izobraževanja pri Kmečki izobraževalni skupnosti, ki je tudi sama kmetica. »Letošnji koledar predstavlja raznolikost kmetijstva na Koroškem. Tradicija koledarja narekuje, da smo se ustavili v vseh koroških dolinah. Za predstavljene kmetije sta značilni ljubezen do domače zemlje in visok inovativen potencial,« je povedala. Miha Zablatnik, predsednik Kmečke izobraževalne skupnosti, pa je dejal, da je vsaka kmetija nekaj posebnega, saj kmečka družina sama odloča o tem, kaj je najbolje zanjo, kaj najbolje zna, kaj seje in prideluje in katere živali bodo na kmetiji. Kmetovanje ni samo delo, ampak tudi način življenja. Vsaka kmetica in vsak kmet sta mojstra na svojem področju.