Metka Zevnik in Branko Grims / Foto: Tina Dokl

Kulturna revolucija, ne izenačevanje pravic

Ne gre za pravice homoseksualnih parov, te so urejene, gre za spremembe družbe in zanikanje tistega, kar obstaja že tisočletje in več, gre za otroke, je bilo osnovno sporočilo pogovornega večera SDS na Jesenicah v okviru referendumske kampanje o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih.

Tako kot zagovornikom novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih smo tudi predlagateljem referenduma proti noveli ponudili možnost, da svoja stališča predstavijo v intervjuju z Metko Zevnik, ki tako kot Luka Mesec prihaja z Gorenjske, a so to možnost zavrnili. Zato smo bili primorani nasprotna stališča povzeti iz razprave na pogovornem večeru SDS na Jesenicah, saj želimo pred referendumom stališča tako predlagateljev kot nasprotnikov referenduma predstaviti uravnoteženo.

Otrok, je poudarila Metka Zevnik, potrebuje očeta in mamo. »To je njegova pravica; človek ni predmet, ki bi si ga nekdo želel, je dar in potrebuje očeta in mamo. Dolžni smo varovati očetovstvo, materinstvo in otroštvo.« Zato je pozvala, naj vsak na referendum pripelje vsaj še pet ljudi, ki danes še omahujejo.

Uveljavitev novele zakona, je opozorila Metka Zevnik, bo vplivala tudi na posvojitve otrok, saj pravno podlago za posvojitve predstavlja prav zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih.

Na nedeljskem referendumu se bo odločalo o temeljnih vrednotah in demokratičnosti naše družbe, je poudaril poslanec Branko Grims na pogovornem večeru SDS na Jesenicah. Kar je predlagano v noveli zakona, je po njegovem prepričanju v očitnem nasprotju s temeljnimi deklaracijami, ki urejajo področje človekovih pravic in posebej pravic otroka. »Deklaracija o človekovih pravicah jasno pove, da družino lahko ustvarita le moški in ženski spol. Tudi resolucija o otrokovih pravicah zavezuje zakonodajalca in vse v tem postopku, da pri sprejemanju zakonodaje na prvo mesto postavljajo pravice otroka, ne pravice spolnih manjšin,« je pou­daril Grims. Zato je zbrane po­zval, naj na referendumu glasujejo proti zgrešeni vladni politiki. »Nič ni pomembnejše od naših otrok in domovine. Zato je treba na referendum. Potrebnih je 350 tisoč glasov proti, da bo zakon padel.« To je lahko po njegovem prepričanju prelomen trenutek, saj bi zavrnitev novele zakona pomenila nezaupnico vladi.

V imenu koalicije Za otroke gre, ki je predlagatelj referenduma, je svoja stališča proti noveli zakona predstavila še Metka Zevnik. »Pot do referenduma je bila dolga, obratno sorazmerna temu, kako se je sprejemala novela zakona, ki so jo sprejeli po sistemu 'blitz­krieg' (bliskovite vojne, op. a.) – na hitro, mimo ljudi in brez razprave, čeprav gre za enega najpomembnejših zakonov za delovanje družbe.« Kot je opozorila, zakon ne govori le o zakonski zvezi, kot poudarjajo zagovorniki novele. »Zakon ima več kot dvesto členov in govori o tem, kaj je zakonska zveza, čemu je namenjena in kakšna so medsebojna razmerja med zakonci. Govori o razmerju med otroki in starši, posvojitvah, rejništvu ... To je celostno področje družinskih razmerij v pravnem smislu.« Temeljni namen zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih pa je po njenih besedah zasnovanje družine, rojstvo otrok. V tem bistvenem elementu, je poudarila Metka Zevnik, se je zakon spremenil, ko je Združena levica predlagala, da sta zakonca lahko dve osebi, pri čemer ni nujno, da sta to moški in ženska. »To je tudi vse preostale člene v zakonu obarvalo mavrično. Spremeni se vse, vseh tistih nadaljnjih dvesto in toliko členov. Ker je v zakonu še vedno ostalo, da je zakonska zveza namenjena zasnovanju družine.« Zato po njenem posega tudi v tisti del, kjer zakon govori o posvojitvah. »Zakon danes jasno govori, da otroka lahko posvojita zakonca, in to bo­sta odslej lahko tudi dva moška, dve ženski ali pa ljudje, ki poljubno spreminjajo spol.«

Metka Zevnik je prepričana, da bo novela zakona o zakonski zvezi, če bo sprejeta, korenito spremenila celotno družbo. »Gre za kulturno revolucijo, za zanikanje tistega, kar obstaja tisočletje in več, gre za otroke. Največje žrtve bodo otroci, posledično starši in svoboda v družbi.« Posegala naj bi namreč tudi v šolski sistem. Pri tem je posebej izpostavila 15. člen v omenjenem zakonu. »Ta člen pravi, da mora država s svojim sistemom vzgoje in izobraževanja, zdravstva in socialnega varstva pomagati pri pripravi na družinsko življenje in pri uresničevanju tega zakona. To pomeni, da bo v šolski sistem vpeljana vzgoja, ki bo podpirala zakonsko zvezo dveh oseb, od vrtca dalje.« Gradiva so po njenih besedah že pri­pravljena. Ob tem je predstavila učbenik z naslovom Ljubezen je ljubezen, ki naj bi ga, če bo zakon sprejet, začeli uporabljati že v prihodnjem šolskem letu. V njem, je razložila, so zajeli teorijo spola, po kateri biološki spol ne pomeni nič, ampak si ga človek lahko kadarkoli v življenju sam določi. »To bodo učili otroke. To je temelj novega zakona, teorija spola. Gre za kulturno revolucijo, ne za izenačenje pravic,« je poudarila. Da je predlagatelj že razmišljal, da referenduma ne bo, po njenem priča tudi delovni zvezek za četrti razred osnovne šole Radovednih pet. »V njem je poglavje Ljudje se rodimo, ki govori o tem, kako se življenje začne z dvema spolnima celicama. V lanski izdaji piše, da sta za nastanek novega bitja pri človeku potrebna dva različna spola. V letošnjem ponatisu so ta stavek izpustili, torej se spreminja tudi biološka in naravoslovna dejstva.«

Uveljavitev novele zakona, je opozorila, bo vplivala tudi na posvojitve otrok, saj pravno podlago za posvojitve predstavlja prav zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Predvsem jo je zmotilo, ker stari starši ne morejo posvojiti svojih vnukov, to pa bi po novem omogočili homoseksualnim parom. »V družbah, kjer so to že sprejeli, gre nesorazmerno veliko število otrok v posvojitev homoseksualnim parom.« Po njeni razlagi naj bi centri za socialno delo tako ravnali, ker se sicer bojijo, da bi jih doletela tožba zaradi diskriminacije.

Otrok, je še poudarila Metka Zevnik, potrebuje očeta in mamo. »To je njegova pravica; človek ni predmet, ki bi si ga nekdo želel, je dar in potrebuje očeta in mamo. Dolžni smo varovati očetovstvo, materinstvo in otroštvo.« Zato je zbrane pozvala, naj vsak na referendum pripelje vsaj še pet ljudi, ki danes še omahujejo. »Biti doma pomeni biti za,« je končala Metka Zevnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 18. maj 2019 / 19:40

Tradicionalni maturantski sprevod

Kranj – Gimnazija Kranj bo kot nosilka tradicije maturantskih sprevodov v Kranju tudi letos pripravila sprevod po kranjskih ulicah, na katerem se jim bodo pridružili tudi dijaki srednjih šol iz Kra...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Nižje obrestne mere v Gorenjski banki

Za komitente Gorenjske banke je lahko maksimalna odplačilna doba stanovanjskega kredita tudi 30 let.

Škofja Loka / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Niso nas hoteli poslušati

Začetek gradnje dostopnega križišča za prihodnjo poljansko obvoznico je razburil krajane Suhe in Sorške ceste. V torek sestanek na občini.

Gorenjska / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Komentar: Kranja ni zraven

»Bliža se železna cesta, nje se, ljubca! veselim; iz Ljubljane v druge mesta, kakor tiček poletim.«

Slovenija / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Tudi uradno samostojni

Ljubljana - Poslanci, ki so zapustili LDS in njeno poslansko skupino v parlamentu, so tudi uradno osnovali samostojno poslansko skupino. Sestavljajo jo Matej Lahovnik...

Zanimivosti / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Tokrat predstavljamo slavljenca Alojzija Kavčiča iz Radovljice, ki prav danes praznuje devetdeseti rojstni dan. Za sabo ima zanimivo življenjsko pot. Rodil se je v Črnem vrhu nad...