Koncentracija terjatev do Save
Luksemburški sklad York od bank upnic odkupuje terjatve do Save, ki je v prisilni poravnavi, pred kratkim jih je odkupil tudi od Gorenjske banke.
Kranj – Gorenjska banka je prodala svoje terjatve do holdinga Sava, ki je v postopku prisilne poravnave. To so nam v četrtek na banki tudi potrdili: »Gorenjska banka se je v luči svoje poslovne strategije in ob analizi vseh ekonomskih učinkov res odločila za prodajo svojih terjatev.« Podrobnosti posla zaradi zaupnosti poslovnih odnosov s svojimi komitenti niso želeli komentirati, po vsej verjetnosti pa so svoje terjatve prodali luksemburškemu skladu York Global Finance Offshore, ki je v zadnjem času, glede na objave na spletni strani Ajpesa, terjatve do Save že odkupil tudi od banke Unicredit in Raiffeisen banke. Sklad je namesto Raiffeisna že zavzel mesto v upniškem odboru Save, po navedbah spletnih Financ pa naj bi celo dosegel kontrolni delež terjatev do Save, kar pomeni, da lahko blokira rešitve za prestrukturiranje Save drugih upnikov. V upniškem odboru po sklepu ljubljanskega sodišča sicer Gorenjske banke ni bilo.
Sava je v torek tudi zaprosila za podaljšanje roka za vložitev predlogov prisilne poravnave, ki se po odločitvi višjega sodišča v sporu med upnicama Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Gorenjske banke od konca novembra nadaljuje. Slaba banka je kot največji upnik nasprotovala, da prisilko poleg nje usmerja tudi Gorenjska banka, ker da je s Savo povezana oseba. Zaradi nesoglasij med upnicama tudi po letu dni še ni potrjenega programa za finančno prestrukturiranje insolventne Save. »Upniki imajo vse možnosti, da se že pred vložitvijo predloga za prisilno poravnavo med seboj dogovorijo o tem, koliko predlogov bodo vložili, pa tudi kasneje se lahko dogovarjajo o tem, kakšni bodo ti predlogi. Če ocenijo (kot so v tem primeru), da enotnega predloga (oziroma vsaj takšnega, ki bi dobil zadostno podporo) ne bodo mogli pripraviti, lahko tudi umaknejo upniški predlog za začetek postopka prisilne poravnave, sodišče pa bo ustavilo postopek, ne da bi hkrati začelo stečajni postopek,« je v svoji odločbi opozorilo višje sodišče. Glede na to, da je tudi DUTB odkupil terjatve Sparkasse, očitno prihaja postopku prisilne poravnave nad Savo v zadnjem obdobju do koncentracije terjatev, kar nakazuje, da bo morda med upniki vendarle prišlo do dogovora o načrtu finančnega prestrukturiranja holdinga, pod katerega sodi tudi Sava Turizem, ki ima v lasti hotelske zmogljivosti na Bledu.