Na obisk v Rimske terme
V jutranjih urah so se izletniki Gorenjskega glasa odpravili najprej do Litije, pot nadaljevali v Rimske terme, potem pa svoje potepanje zaključil z obiskom Celja, ki ga je v poznih popoldanskih urah že prekrila tema in je v soju lučk zato delovalo le še bolj pravljično.
Najprej nas je pot vodila v Litijo, kjer smo se ustavili v tamkajšnjem mestnem muzeju in si v bližnjem lokalu na toplem jutranjem soncu privoščili kavo.
Izvedeli smo marsikaj zanimivega o tem rudarskem, železničarskem in rečnem mestu ter o neuničljivem Litijskem mostu, ki je skozi zgodovino preživel marsikatero poplavo, a nikoli ni bil poškodovan niti ga narasla voda ni odnesla. Vidimo ga na večini starih razglednic mesta Litija, kar govori o simbolnem pomenu mostu.
V Litiji so v preteklosti gostili tudi prepoznaven Litijski karneval, ki je bil konec šestdesetih in ob začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja izjemno priljubljen karneval s politično satiro. Dandanes bi bilo to težko dosegljivo.
Kustosinja Mestnega muzeja Litija Helena Hauptman nam je razložila, da je pri njih tekstilna industrija preživela in da je Litija eno najstarejših rudarskih mest v Sloveniji.
Hrib Sitarjevec se dviguje nad mestom Litija in je opuščeni rudnik svinca in cinka, o katerem smo izvedeli marsikaj zanimivega. O njem smo si ogledali tudi krajši filmček, v katerem nas je z besedo in sliko popeljal Davorin Preisinger, v opuščenih rovih rudnika pa danes nastajajo edinstveni limonitni kapniki, ki naj bi bili edini tovrstni rastoči kapniki v Srednji Evropi.
Notranjost stavbe, v kateri je sedaj Mestni muzej Litija, obnavljajo oziroma urejajo, njegovo dokončno odprtje pa načrtujejo 15. decembra. Muzej bo potem gostil pet stalnih razstav, bo pa tudi prostor namenjen občasnim. Prednost ima seveda lokalna zgodovina; kot edini v Sloveniji pa bodo imeli tudi razstavo o potresih.
Po obisku Litije smo se odpravili do Rimskih term, ki ležijo v Rimskih Toplicah, v kraju, kjer se prepletajo bogata tradicija in sodobne turistične storitve. Terme, ki so na tem mestu že od leta 1840, sta nekoč obiskali tudi pruska prestolonaslednica Viktorija in Napoleonova sestra, princesa Murat.
Vso pot do term smo se vozili ob Savi in na prvi pogled sta vijugasta cesta ob reki in okolica spominjali na Gorenjsko: na pot, ki pelje z Bleda oziroma Bohinjske Bele do Bohinja.
Rimske terme sestavljata stari in novi del, pogled pritegneta zunanja arhitektura in notranji bazen, ki prehaja v zunanjega ter je grajen v rimskem slogu. Predstavil nam jih je Jernej Kuder, izletnike pa je najbolj zanimal videz najdražje sobe. Sledilo je kosilo, kopanje, mogoče še kratka kava in že smo se odpravili proti zadnji postaji izleta: obiskali smo še praznično razpoloženo Celje. Sprehodili smo se skozi mesto, izvedeli marsikaj o preteklosti mesta, Celjskih grofih, z zgodovino prežetih mestnih stavbah, gradu, znani popotnici Almi Karlin ter se ustavili tudi ob kipu celjskega fotografa češkega rodu Josipa Pelikana. Za vse to je poskrbela lokalna turistična vodnica Vesna Golner, za čarobno in pravljično vzdušje pa nešteto lučk, ledena skulptura avtorja Emila Govediča, kar nekaj novoletnih smrek velikank, adventni venec Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje ter številne božično-novoletne stojnice.