Za Sturmom Nanti Olip
V nedeljo, 13. decembra, ob 14.30 bo v nekdanji kmetijski šoli v Dobrli vasi/Eberndorf predstavitev Kmečkega koledarja za prihodnje leto, ki sta ga izdali Skupnost južnokoroških kmetov in kmetic ter Kmetijska izobraževalna skupnost. Koledar je vsako leto nekaj posebnega po vsebinski in oblikovni plati. Med 12 predstavljenimi kmetijami in kmeti je običajno tudi kmetija iz Slovenije.
Manj slovenskih oziroma dvojezičnih prireditev na Koroškem kaže, da se bliža vrhunec adventnega in nato božičnega praznovanja. Kar jih je, gre večinoma za gledališke predstave in koncerte, manj pa za dogodke s politično vsebino. Med njimi je treba omeniti občni zbor tretje krovne organizacije Slovencev na Koroškem – Skupnosti koroških Slovenk in Slovencev (SKS) v dvorani kulturnega doma Danice v Šentprimožu v Podjuni. Bernard Sadovnik, župan dvojezične občine Globasnica, bo še naprej predsednik, podpredsednika pa sta Zalka Kuchling, poslanka koroškega deželnega zbora in ravnateljica Slovenske gimnazije v Celovcu, in dolgoletni vsestranski slovenski narodnobuditeljski delavec na Koroškem Reginald Vospernik, ki je bil pred leti tudi ravnatelj slovenske gimnazije v Celovcu. Tudi tajnik Skupnosti je župan, in sicer Heribert Kulmesch, župan občine Sele. Zborovalci so izrekli zadovoljstvo, da so se odnosi med tremi krovnimi slovenskimi organizacijami izboljšali in da se za njihove pobude k učenju slovenščine zanima vedno več Korošcev. Skrbi pa jih slab gmotni položaj edinega slovenskega tednika na Koroškem Novice in težave slovenskih bančnih ustanov, zaradi katerih ne sme priti do splošnega zapiranja samostojnih bančnih in gospodarskih ustanov na Koroškem.
Po 23 letih je prišlo do spremembe pri vodenju sosveta za slovensko narodno skupnost pri uradu zveznega kanclerja na Dunaju. Predsednika Zveze slovenskih organizacij Marjana Sturma je na predsedniškem mestu sosveta zamenjal podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Nanti Olip. Sturm je imel kot predsednik sosveta in tudi kot predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem priložnost sodelovati s petimi zveznimi kanclerji, štirimi deželnimi glavarji in s kar sedmimi predsedniki Narodnega sveta koroških Slovencev. Njegovo vlogo za eno leto prevzema podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Nanti Olip. Po prevzemu dolžnosti je povedal, da se ne boji razprave o problemih slovenske narodne skupnosti in da bo obiskal slovenska društva in organizacije na dvojezičnem ozemlju in seveda politike, ki odločajo o položaju in pomoči manjšinam v deželi in v državi.