
Šola postaja strokovni center
Takoj po drugi svetovni vojni so v Škofji Loki ustanovili oddelek za vzgojo in izobraževanje otrok s težavami v intelektualnem razvoju. Osnovna šola (OŠ) Jela Janežiča tako svoje poslanstvo pri delu z osebami s posebnimi potrebami opravlja že sedemdeset let.
Škofja Loka – Od ustanovitve pa do danes so delovanje šole zaznamovali številni mejniki, le nekaj je ostalo enako: možnost, ki jo imajo učenci te šole, da dozorijo v okviru svojih zmožnosti ter da so uspešni in srečni, so ob praznovanju sedemdesetletnice poudarili v OŠ Jela Janežiča. Izvajajo namreč vzgojo in izobraževanje, ki učencem omogoči premagovanje težav in razvoj njihovih močnih področij ter jih s celostno obravnavo in kakovostnimi znanji optimalno pripravijo za nadaljnje izobraževanje in zaposlitev. »Želel bi, da tako odlično poslanstvo opravljate tudi v prihodnje,« je poudaril slavnostni govornik, direktor direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo Gregor Mohorič.
Sedemdesetletnico so pospremili tudi z novo grafično podobo šole, na kateri je deklica, ki izstopa iz okvirja. »Ta deklica ponazarja našo odprtost v okolje, saj je prav izpolnjeno bivanje v svojem okolju eden glavnih ciljev šole,« je v svojem nagovoru pojasnila ravnateljica OŠ Jela Janežiča Marjeta Šmid. Sprehodila se je tudi skozi najpomembnejše mejnike šole na njeni sedemdesetletni poti. Popolno osemletno šolo so oblikovali leta 1970, vseskozi pa so jo po njenih besedah spremljale prostorske težave. Leta 1998 so dobili prizidek, a so bili še vedno brez telovadnice. Zato je Marjeta Šmid kot prelomno označila leto 2008, ko so dobili tudi svojo telovadnico in multisenzorno sobo. »Otroci so bili tako lahko deležni celostne obravnave pod eno streho.« Osmo leto že sodelujejo v projektu Ekošola in prav toliko časa izvajajo računalniško opismenjevanje. Njihov strateški cilj, je dodala Marjeta Šmid, pa je preoblikovanje šole v strokovni center za 21. stoletje za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami v regiji.
Kot največjo posebnost šole je Marjeta Šmid označila, da ima štiri ustanoviteljice, in sicer vse štiri občine na Škofjeloškem. Škofjeloški župan Miha Ješe je ob tem poudaril, da je to šola, v katero vsi verjamejo. »Uspešno razvija vrline in veščine otrok in mladostnikov, ki jo obiskujejo, in od ustanovitve dalje nenehno raste.« Za izredno prizadevnost pri njihovem delu se je vsem zaposlenim zahvalil tudi župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež. »Vsi župani se zavedamo, da ni vse v investicijah, ampak je še toliko bolj pomembno vlaganje v ljudi.« Župan Železnikov je spomnil, da so se že njihovi predhodniki zavedali, da je treba vsem otrokom omogočiti osnovnošolsko izobraževanje, saj je pomembno, da so vsi mladi čim bolje usposobljeni za življenje. Pohvalil jih je še žirovski župan Janez Žakelj. »Vedno, ko pridem sem, je kaj novega. Vsi zaposleni spodbujate kreativnost.«