Srečanje cerkljanskih sedemdesetletnikov
V Cerkljah je nedavno potekalo srečanje rojenih v letu 1945 – tako občanov, ki v vaseh pod Krvavcem bivajo že vseh 70 let, kot tudi tistih, ki jih je življenjska pot vodila v druge kraje ali pa jih je – ravno obratno – privedla do selitve v cerkljansko občino.
Srečanje je organiziral Vinko Janežič, sicer vodja ansambla Trgovci, ki mu je uspelo pridobiti podatke o 58 sedemdesetletnikih. Njegovemu vabilu se jih je odzvalo trideset, skupaj z življenjskimi sopotniki pa blizu šestdeset. Nekateri so se prvič videli, zato se je na začetku srečanja vsak udeleženec na kratko predstavil. Spletala so se nova prijateljstva, obujali so spomine na nekdanje čase, marsikdo pa se je tudi zavrtel ob zvokih Trgovcev.
Kot je pojasnil Janežič, se je ideja za srečanje leta 1945 rojenih v Cerkljah in priseljenih 70-letnikih porodila nekdanjim sošolcem iz razreda profesorja Andreja Kalana, ki so cerkljanske osnovnošolske klopi zapustili leta 1960 in so se ob okroglih obletnicah srečavali že doslej, glavni pobudnik 'razširjenega' srečanja pa je bil Metod Remic iz Vasce. Večina sošolcev iz Kalanovega razreda je rojena v letu 1945, nekaj pa tudi leto kasneje. Od 23 sošolcev jih je živih še petnajst, nedavnega srečanja pa se jih je udeležilo enajst. Tem so se, kot rečeno, pridružili še drugi v Cerkljah rojeni in tja priseljeni sedemdesetletniki. »Poleg domačinov so prišli še iz Kranja, Kamnika, Vodic, Ljubljane ...« je povedal Janežič.
Pot do podatkov o 70-letnikih ni bila lahka, a glede na dober odziv udeležencev se je trud vsekakor izplačal, pravi Janežič. »Na koncu mi je uspelo priti do 58 naslovov, čeprav naj bi bilo leta 1945 v Cerkljah rojenih 80 otrok, a jih je po mojih podatkih sedemnajst umrlo takoj po rojstvu ali malo kasneje. Izjemno težko je bilo priti do tistih, ki so jih h krstu nosili v januarju in februarju leta 1945, saj jih niso vpisovali v cerkveno knjigo, ker so bili tukaj še Nemci. Prav tako ni bilo lahko priti do tistih, ki so bili krščeni v Ljubljani, kamor so nosili dojenčke iz Zaloga in Lahovč, ki sta spadala pod kamniško občino. Dodatne težave so povzročale spremenjene hišne številke. Težko je bilo priti tudi do podatkov o priseljenih, saj jih iz uradnih evidenc ne smejo posredovati. Večino naslovov sem pridobil tako, da sem se odpravil v vsako vas, poiskal leta 1945 rojenega domačina in z njegovo pomočjo skušal priti do čim več podatkov o drugih 70-letnikih v vasi. Se pa oproščam tistim, ki jih nisem uspel dobiti. Če kdo od njih bere te vrstice, naj me prosim pokliče na 031 815 930, saj se bomo v prihodnjih letih še srečevali,« je še dejal.