
Z igračo spodbuja h gibanju
Kranjčan Matjaž Loc ima veliko izkušenj pri delu z otroki, da bi jih spodbudil k še več gibanja na prostem, pa je kar sam naredil leseno igračo, s katero si je prislužil priznanje Spirita za najboljšo inovacijo.
Gre za igračo z imenom Lucky 3 in 1, kar pomeni kombinacijo lesenega poganjalca, skiroja in tricikla v enem. Matjaž Loc se je dela lotil načrtno. »Kljub temu da sem po izobrazbi ekonomist, sem zelo rad v stiku z ljudmi, z otroki. Tako sem bil dobra štiri leta košarkarski trener v Kranju in Šenčurju, poleg tega sem vodil košarkarske krožke po različnih šolah. V tem času sem ugotavljal, da so otroci – po domače povedano – večinoma 'zaležani'. Pri šestih letih in več jih je bilo težko naučiti celo osnovne gibe, zato sem moral ves čas razmišljati, kaj otrokom ponuditi, da bi bilo gibanje zanje zanimivo že od prvih let. Želel sem si, da bi se igrali zunaj, da bi bilo gibanje igra in da bi bilo hkrati tudi zabavno. Tako sem začel opazovati otroke, kakšne igrače imajo. Večina najmlajših ima tricikle, ki pa jih starši dostikrat porivajo. Prav tako imajo poganjalce, popularni pa so tudi skiroji. Ko sem to opazoval, sem začel razmišljati, da bi bilo dobro imeti stvar, ki bi bila obenem poganjalec, skiro in tricikel. Ker je na tržišču ni bilo, sem sklenil, da jo skušam narediti sam,« pravi 30-letni Kranjčan Matjaž Loc, ki še vedno igra košarko, poleg tega pa se je letos pomladi lotil dela.
»Želel sem si izdelati igračo iz naravnega materiala in odločil sem se za les. Pri tem mi je zelo prav prišla izkušnja, ki sem jo dobil v mizarski delavnici Francija Kuralta ROB&AS. Vmes, ko sem bil trener košarke, sem potreboval denar in sem pomagal v delavnici. Opazoval sem, kako se dela, in čeprav se je tam delalo s stroji, sem se marsikaj naučil in zbral tudi pogum, da se letos konec marca lotim dela. Po dobrih dveh mesecih sem izdelal prvi prototip. Pri tem mi je veliko pomagal prijatelj Rok Bremec, sicer po poklicu arheolog. Skupaj sva zrisala oblike posameznih delov, nato so sledile izboljšave, in ko se mi je zdelo, da je vse popolno, je nastal prototip. Seveda je bilo treba izdelek testirati. To smo počeli čez poletje. Inovacijo sem patentiral in potem sklenil, da se je treba pokazati širši javnosti. To sem najprej storil prek Facebooka in odzivi so bili fenomenalni. Bilo je veliko vprašanj, kje je moč igračo kupiti, koliko stane in podobno. Ker še nisem imel podjetja in sem izdelal zgolj nekaj igrač, se prodaja seveda še ni začela, sem se pa odločil in prijavil inovacijo. Šel sem na sejem v Novo Gorico, predstavil svoj izdelek pred komisijo in dobil priznanje Spirita za najboljšo inovacijo,« pravi Matjaž Loc, ki si trenutno želi zbrati denar za zagon proizvodnje, še prej pa ga čaka, da odpre svoje podjetje. Šele nato bo lahko igračo Lucky 3 in 1 tudi prodajal.
»Vem, da za zagon proizvodnje potrebujem med 15 in 20 tisoč evrov. Prav tako moram pridobiti vse certifikate, ki so za otroške igrače zelo zahtevni,« pravi Matjaž Loc, ki si želi, da bi v naslednjih mesecih igrača že prišla do prvih kupcev.
»Moj cilj je, da bi igrača do marca, ko se začne sezona, prišla v trgovine. Naj tudi povem, da je ta igrača najbolj primerna za otroke od enega leta in pol do petih let,« pravi Matjaž Loc, ki že premišljuje o novi inovaciji, izdelku, ki bo za gibanje navdušila tudi malce starejše otroke.
»Rad bi ponudil več inovacij 3 v enem, mogoče bo najprej to vozilo primerno za otroke od petega leta naprej,« še pravi Matjaž Loc, ki ga za inovacije spodbuja tudi dekle Anja Žmuc, ki mu pomaga pri predstavitvah in tudi pri grafični zasnovi spletne strani, ki mu jo naredil prijatelj Mirza Redžematović.