Razlika med 26- in 29-palčnimi kolesi je očitna.

Novinci med gorskimi kolesi

Morda ste jih že opazili. Če ste jih, potem ste se verjetno začudili ali celo ustrašili. Na prvi pogled so povečana gorska kolesa ali močno odebeljena kolesa za treking.

Mene je ta novost med gorskimi kolesi prepričala, vendar ne spadam med tiste, ki pravijo, da bo z rojstvom 29-palčnih koles 26-palčno kolo umrlo. S tem se ne strinjam, ker menim, da nista obe kolesi namenjeni za enak teren ali drugače povedano, tam, kjer je »gorc« doma, 'tventinajner' nikoli ne bo in obratno.

Kakorkoli že, nenavadna so. Pri nas smo jih začeli imenovati »tventinajnerji«, kar naj bi pomenilo »devetindvajsetniki«, ker imajo devetindvajsetpalčna oziroma colska kolesa!? Običajni gorci imajo 26-colska kolesa, ti pa imajo zdaj 29-colska, kar je še več, kot jih imajo na primer kolesa za treking ali specialke. Ko smo že pri imenu, je treba povedati, da je že nastala zmešnjava. Znani so nam obročniki z oznako ISO559 s premerom 559 milimetrov (to so 26-colski obročniki, ki jih videvamo na gorskih kolesih) in ISO622 s premerom 622 milimetrov in jih uporabljajo kolesa za treking, mestna kolesa ali specialke in zdaj tudi 'tventinajnerji'. Starejša oznaka je 700C, kar pomeni, da z ozkimi plašči v resnici ne vozimo na 26-palčnem kolesu, če pa ima kolo večjo, obsežnejšo gumo oziroma plašč, pa je lahko kolo tudi večje. Skratka, 'tventinajner' je na 28-colskih platiščih, vendar je zaradi »balona« od gume, pnevmatike, poimenovan kot 29-palčni. Razumete? Včasih niti Američani ne izpadejo ravno inteligentna nacija.

Da bi se prepričali, zakaj so Američani tako vzljubili ta kolesa, smo se odločili preizkusiti jih in vam jih predstaviti. V Severni Ameriki so 'tventinajnerji' že pravi hit, Evropa pa je še precej skeptična, zato boste letos redko katerega srečali na cestah oziroma terenu. Pa vendar se je doslej izkazalo, kar so si Američani v kolesarskem svetu domislili, je Evropa sprejela s široko razprtimi rokami.

Vožnja s takim kolesom je precej drugačna, kot smo je vajeni z običajnim gorskim kolesom. Mogoče bom dal čudno primerjavo, vendar je vedno težko opisati občutke na novem kolesu. Osebno sem ga občutil tako, kot smo dolgo let nazaj bili navdušeni nad enoprostorskimi avtomobili ali džipom ali … skratka, ko smo iz navadnega osebnega avta presedlali tistih nekaj deset centimetrov višje in smo sedeli kot v avtobusu ali tovornjaku, navdušeni nad pregledno vožnjo. Vsakdo, ki je takrat kupil enoprostorca ali džipa, si je dejal, da ne bo šel več v navaden osebni avto. No, primerjava se vam mogoče zdi malce čudna, ampak težko si omislim boljše. Vožnja z 29-palčnim gorskim kolesom je v trenutku navdušujoča, kar je razumljivo, saj gre za nekaj povsem novega in drugačnega. Vožnja se zdi udobnejša in predvsem hitrejša. Na začetku sem se izogibal poti, ki sem jih bil vešč z gorskim kolesom, ker se mi je zdelo, da to kolo ni tako prilagodljivo oziroma gibčno na ozkih ali strmih terenih, ki so prepleteni s koreninami, skalami, visoko travo in podobnim. Potem ko je bilo za mano že nekaj kilometrov več in je prišla vožnja v »kri«, pa nisem mogel skriti navdušenja. Dejal sem si, da to ni več gorskokolesarska vožnja, temveč bolj podobna staremu dobremu klasičnemu ciklokrosu, le da je udobnost tu »stokrat« občutnejša. Na hitro sem ugotovil nekaj osnovnih razlik med običajnim 26-palčnim kolesom in 29-palčnim. Običajno 26-palčno je trdnejše in bolj togo. Ima boljše in hitrejše pospeševanje ter je za približno pol kilograma lažje, in kot je predvsem logično, je večja izbira in ponudba nadomestnih delov kot tudi ponudba teh koles. Novinci, 29-palčna kolesa oz. 'tventinajnerji' imajo manjši kotalni upor, večjo stabilnost pri visokih hitrostih. Opaziti je, da je premagovanje neravnin in ovir lahkotnejše in manj občutljivo. Nekateri pravijo, da ima tudi boljši oprijem, vendar sam si tega nisem upal preizkušati. V klancih me je kolo prepričalo, čeprav je težje, v spustih pa mu nisem zaupal tam, kjer sem vajen običajnega gorskega kolesa. Z večjo hitrostjo sem si upal spuščati po makadamskih cestah in ne po gozdnih.

Novinci so prav tako kot gorska kolesa lahko »oboroženi« z vzmetenjem na prednjih vilicah kot tudi polno vzmeteni. V prodajalne pa so prišla tudi taka, ki sploh nimajo vzmetenj in se prav tako dobro prodajajo. Ko sem povprašal nekaj gorenjskih trgovcev, so vsi odgovorili precej previdno in se je dalo hitro razumeti, da so ta kolesa zaenkrat prevelika novost za naš trg. Cenovno so enaka kot običajna gorska kolesa in nekatere boljše prodajalne imajo kar nekaj testnih modelov ravno zaradi »nejevernih Tomažev«.

Mene je ta novost med gorskimi kolesi prepričala, vendar ne spadam med tiste, ki pravijo, da bo z rojstvom 29-palčnih koles 26-palčno kolo umrlo. S tem se ne strinjam, ker menim, da nista obe kolesi namenjeni za enak teren ali drugače povedano, tam, kjer je »gorc« doma, 'tventinajner' nikoli ne bo in obratno. In kje je 'tventinajner' doma? Povsod, le tam, kjer pride spretnost na prvo mesto, ne. Torej smo z običajnim gorcem še vedno spretnejši na najzahtevnejših terenih. Sami pa morate ugotoviti, po kako zahtevnih terenih se vozite. Mislim, da se bo to kolo prijelo tudi pri nas oziroma pri tistih športnih rekreativcih, ki imajo radi novosti in še udobnejšo vožnjo po terenu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 22. januar 2009 / 07:00

Jubilej Aerodroma Ljubljana

Pred 45 leti se je na letališču na Brniku začel reden letalski promet.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 28. oktober 2008 / 07:00

Bole prvič z novo ekipo

Kolesar Grega Bole odhaja med profesionalce. Podpisal je dveletno pogodbo z italijansko ekipo Team Knauf - Amica Cups. Prvo srečanje so imeli pretekli teden.

Gospodarstvo / torek, 28. oktober 2008 / 07:00

Prevladuje varčevanje v bankah

Približno tretjino finančnega premoženja gospodinjstev predstavljajo vloge v bankah in hranilnicah.

Gospodarstvo / torek, 28. oktober 2008 / 07:00

V Lonu ob mesecu varčevanja

Kranj - V Hranilnici Lon ponujajo varčevalcem vse leto različne kratkoročne in dolgoročne depozite, rentno varčevanje za dobo od pet do deset let, varčevanje plus od enega do tre...

Gospodarstvo / torek, 28. oktober 2008 / 07:00

NLB je varčevalcem ponudila Naložbeni par

Kranj - Nova Ljubljanska banka (NLB) je ponudila novo obliko varčevanja – NLB Naložbeni par, pri kateri varčevalec večino zneska veže za 13 mesecev po nespremenljivi 5,55-odstotn...

Gospodarstvo / torek, 28. oktober 2008 / 07:00

Oktobrske ugodnosti pri Poštni banki

Kranj - Pri Poštni banki Slovenije so tudi letos v oktobru, mesecu varčevanja, pripravili ugodnosti za svoje komitente. Tako so povišali obrestne mere za depozite za dobo od eneg...