Danes Maistra žal nimamo
V ponedeljek, 23. novembra, smo že deseto leto zapored praznovali državni praznik – dan Rudolfa Maistra. S proslavo so ga znova počastili tudi v Kamniku, generalovem rojstnem mestu.
Kamnik – Dan Rudolfa Maistra obeležujemo v spomin na 23. november 1918, ko je Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in jo razpustil, s tem dogodkom pa k Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške.
V Kamniku so praznovanje v ponedeljek začeli s polaganjem vencev v preddverju občinske stavbe in k spomeniku Rudolfa Maistra na Trgu talcev, nadaljevali pa s slovesnostjo, ki je do zadnjega kotička napolnila dvorano Doma kulture Kamnik. Na Občini Kamnik so jo poimenovali: »Rišimo Maistra! Postanimo Maistri! Mi smo njegovi potomci!« Med gosti so bili številni pripadniki različnih domoljubnih in veteranskih organizacij ter Slovenske vojske, prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, generalov vnuk Stojan Maister in številni drugi, ki v sebi nosijo in častijo Maistrovega duha. »Rudolf Maister je imel pogum in znal je reagirati pravi čas. Stopil je pred nemško govoreče častnike, ki so se zavzemali za nemško Avstrijo, in jasno pokazal, da tega ne priznava. Kaj je to pomenilo takrat, si danes ne moremo niti predstavljati. Zaradi tega dejanja smo danes lahko država, kakršna smo, s svojim dejanjem pa je dal pogum in idejo prihodnjim generacijam, da so se uprle tudi leta 1941 in 1991. Danes smo spet v prelomnih časih, a danes Maistra žal nimamo. Pa bi ga še kako zelo potrebovali! Kdaj bomo nehali hlapčevati? Kdaj bomo nehali razmišljati, kaj bodo rekli drugi? Kdaj bomo nehali čakati na navodila iz Bruslja in še kje drugje? Zavedajmo se, da Rudolf Maister ni bil nikomur hlapec, kajti v pravem trenutku je znal udariti po mizi in je vedel, kaj storiti. Upam, da bomo tudi mi znali storiti tisto, kar moramo, če hočemo obstati kot država,« je zbrane uvodoma nagovoril župan Marjan Šarec. Na županove besede se je s pozivom, da bodimo bolj aktivni in samozavestni državljani, navezal tudi predsednik Zveze društev general Maister mag. Milan Lovrenčič. Slavnostni govornik pa je bil letos poveljnik 132. gorskega polka Slovenske vojske, polkovnik Robert Klinar. Izpostavil je vrednote, ki jih je moč prepoznati iz Maistrovih dejanj, in poudaril, da je bil Maister novembra leta 1918 eden redkih Slovencev, ki je želel, znal in upal. »Ni zgolj razmišljal, temveč tudi ukrepal. 23. november naj bo zato tudi dan poguma, odločnosti, narodne zavesti in predvsem vere v našo domovino. Izročilo generala Maistra je živo in aktualno ter vredno posnemanja,« je med drugim povedal Klinar in poudaril, da je Maister zanj osrednja osebnost, ki je zaznamovala 20. stoletje in simbol patriotizma slovenskega človeka.
Govorniki so se dotaknili tudi aktualne migrantske krize, ki prav tako – kot leta 1918 – potrebuje svoje junake.
Tudi letos so na slovesnosti podelili tri priznanja – kipce Rudolfa Maistra. Prejeli so jih Vojašnica generala Maistra iz Maribora, I. gimnazija v Celju in Bruno Jelenko.