Uskladitev do konca leta
Kmetije, ki se ukvarjajo z dopolnilnimi dejavnostmi, se morajo z novo uredbo uskladiti do začetka prihodnjega leta, izjema so le kmetije, ki so prejele denar iz programa razvoja podeželja. Prilagoditev je odvisna od tega, kdaj je kmetija dobila dovoljenje za opravljanje dejavnosti.
Oddelek za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj pripravlja dve predavanji o novi uredbi o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji – prvo bo v torek, 24. novembra, ob 9. uri v gasilskem domu na Trati pri Škofji Loki, drugo pa v ponedeljek, 30. novembra, ob 15. uri, prav tako v gasilskem domu na Trati. Predavala bo Vanja Bajd Frelih, koordinatorka za kmečko družino in razvoj dopolnilnih dejavnosti.
Kranj – Sredi avgusta letos je začela veljati nova uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji, ki nalaga kmetijam, da do 1. januarja 2016 uskladijo svojo dejavnost z določbami uredbe. Glavni pogoj je, da imajo vsaj en hektar primerljivih kmetijskih površin ali vsaj deset čebeljih panjev, če se ukvarjajo z dopolnilnimi dejavnostmi s področja čebelarstva. Za kmetije, ki izvajajo živilsko dejavnost, je pogoj tudi vpis v register obratov.
Kako se bo kmetija z dopolnilno dejavnostjo prilagodila novim predpisom, je odvisna od tega, kdaj je pridobila dovoljenje za opravljanje dejavnosti. Če ga je pridobila po letošnjem 15. avgustu, torej že po tem, ko je začela veljati nova uredba, ni nobenih sprememb, upravna enota bo dejavnost vpisala v register kmetijskih gospodarstev. Za kmetije, ki so pridobile odločbo oz. dovoljenje za opravljanje dejavnosti pred uveljavitvijo sedanje uredbe, torej pred letošnjim 15. avgustom, bo upravna enota na podlagi evidenc preverila, ali je dejavnost skladna z uredbo. Če bo ugotovila, da ni odstopanj, bo opravila vpis dovoljenja v register kmetijskih gospodarstev ter kmetu poslala obvestilo o ugotovljenem stanju in izvedenih aktivnostih, s tem pa bo seznanila tudi agencijo za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) in finančno upravo (Furs). Za kmeta ne bo dodatnih stroškov upravnih taks, saj bo upravna enota postopek izvedla po uradni dolžnosti. V primeru, da kmetija z dopolnilno dejavnostjo ne izpolnjuje katerega od pogojev iz zakona o kmetijstvu in uredbe ali da se s tovrstno dejavnostjo ne ukvarja več, jo lahko opravlja le še do 1. januarja 2016, upravna enota pa bo po tem roku po uradni dolžnosti začela postopek za razveljavitev dovoljenja, o čemer bo obvestila tudi kmetijo. Če bo kmetija v tem času izpolnila predpisane pogoje, bo upravna enota postopek ustavila in dopolnilno dejavnost vpisala v register kmetijskih gospodarstev. Za kmetije, ki so za izvajanje dopolnilne dejavnosti prejele denar za ukrepe iz programa razvoja podeželja, veljajo prehodne določbe, na podlagi katerih se jim ni treba prilagoditi do 1. januarja 2016, ampak v šestdesetih dneh po poteku petletnih obveznosti iz odločbe o pravici do sredstev.
Kot je znano, je nova uredba prinesla nekatere poenostavitve za kmetije. Najpomembnejša je ukinitev vodenja evidenc za izkazovanje porekla in deleža surovin. Po novem to ugotavljajo na podlagi prejetih računov ali z drugimi dokazili, ki vsebujejo podatke o količinah, poreklu ali vrednosti surovin.