Najboljši mladi maketar
Patrik Tarfila iz Selc je z maketo stalingrajske bitke na nedavnem državnem prvenstvu v plastičnem maketarstvu zmagal v absolutni konkurenci maketarjev do 18 let.
Selca – Prejšnjo soboto je bilo v Ljubljani 22. odprto državno prvenstvo v plastičnem maketarstvu, s katerega se je nadvse zadovoljen vrnil 17-letni Patrik Tarfila iz Selc. Ker gre za mladega samouka, ki makete ustvarja brez pomoči mentorja, prav tako pa ni član nobenega maketarskega društva, je bil presenečen že, ko je z maketo stalingrajske bitke zmagal v kategoriji vojaških dioram v vseh merilih, da pa bo razglašena za najboljšo maketo v vseh kategorijah do 18 let, pa ni niti v sanjah pomislil. Zadovoljstvo je bilo še toliko večje, kjer je povsem ista maketa na letošnjem tekmovanju v Kranju v konkurenci petih dosegla tretje mesto.
Patrik je maketo stalingrajske bitke na kranjsko ocenjevanje prinesel že lani, a je pristala na predzadnjem, štirinajstem mestu. Seveda je sledilo razočaranje, ki pa se je kmalu sprevrglo v nov zagon za dodelavo makete. »Predvsem sem se trudil, da sem jo 'postaral', da je bila videti bolj pristna,« je dejal. Nagrajena maketa je sicer doslej edina, s katero se je preizkusil na tekmovanju.
Za izdelovanje, barvanje in sestavljanje plastičnih delčkov v celoto se je Patrik začel navduševati pred petimi leti. »Ogledal sem si tekmovanje v Kranju in se odločil, da se tudi sam lotim tega, sicer se je pa tudi ati včasih ukvarjal s tem,« se spominja. Na začetku mu je bil tako pri izdelovanju maket v pomoč predvsem oče Andrej, kakšen nasvet je seveda prispevala tudi mami Nina, sicer ilustratorka in oblikovalka, a Patrik je z leti tako napredoval, da se nanju skorajda ne obrne več po nasvet. »Veliko informacij o izdelovanju maket je tudi na internetu in forumih,« pristavi.
Njegova zbirka danes obsega petnajst maket, večini pa je skupna vojaška tema. Patrika namreč zelo zanima druga svetovna vojna. Maketa stalingrajske bitke je začela nastajati že pred dvema letoma. Vanjo je vložil več kot 300 ur dela in okoli 200 evrov. »Kar nekaj časa sem se poglabljal v to, kakšna bo postavitev,« pove, a očitno mu je z izvedbo tanka in devetih figuric vojakov v akciji med ruševinami to izvrstno uspelo. »Pri maketarstvu moraš biti zelo natančen. Najtežje je bilo barvati figurice, ki so velike samo štiri centimetre, pa tudi orožje in ostalo opremo,« je pojasnil dijak 3. letnika strokovne gimnazije Šolskega centra Kranj, ki je z mislimi že pri novem projektu – maketi ruskega tanka v zimski diorami.