Leopold Layer in Marija Pomagaj z Brezij
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (23)
Leopold Layer, najpomembnejši iz družine Layer, se je rodil 20. novembra 1752 v Kranju. Danes se bomo omejili predvsem na njegova najbolj znana dela, to so slika Marija Pomagaj v romarski cerkvi na Brezjah in freske v Marijini kapelici, ki jo je poslikal v zahvalo, ko se je rešil ječe.
Svojo izredno nadarjenost je v času Napoleonove Ilirije izkoristil tudi za ponarejanje avstrijskega denarja. Francozi so ga zato zaprli. V ječi se je zaobljubil, da bo, če bo srečno rešen, poslikal kapelo Matere Božje na Brezjah. Da je to res naredil, je nekdaj pričal napis na oboku, ni pa zanesljivo, ali je tudi sliko Marije Pomagaj v oltarju te kapele naslikal šele leta 1814 v ječi. Legenda sporoča, da je ta slika verjetneje nastala že prej, to je leta 1800, ko je dal kapelo postaviti župnik Urban Ažbe, ki je študiral v Innsbrucku in si je najbrž zaželel posnetek tamkajšnje oltarne slike.
Layerjeva podoba je namreč nastala po vzoru Cranachove Marijine slike v Innsbrucku iz leta 1517, ki je v 17. stoletju, v času tridesetletne vojne, dobila ime Marija Pomagaj. Slika je bila znana po številnih kopijah, ki so nastale tudi drugod na Slovenskem. Zaslovela je, ko so se v drugi polovici 19. stoletja začeli na njeno priprošnjo dogajati čudeži in so Brezje postale osrednje slovensko romarsko središče. Ko je leta 1900 tam sezidana nova cerkev se je splošno priljubila. Kot otrok jo je narisal celo pisatelj Ivan Cankar. Ker je Layer v podobo vnesel čustveno prežete ljudske poteze, ga razglašajo za prvega, ki mu je uspelo povezati baročno dediščino z vsakdanjim, preprostim življenjem. Na njegovih slikah je mogoče začutiti pravo žanrsko domačnost. Umetnostni zgodovinar France Stele ga je imenoval prvega kranjskega slikarja. Sliko je leta 1907 kronal škof Jeglič in velja za osrednjo slovensko milostno podobo, zato je bila prav Brezjanska Marija Pomagaj razglašena za zavetnico Slovencev.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Podljubelju se je 17. 11. 1860 rodil gospodarstvenik Andrej Šarabon. Bil je predsednik Kmetske posojilnice, Kreditnega zavoda za trgovino in industrijo ter Pivovarne Union.
Na Dobrem Polju pri Radovljici se je 17. 11. 1905 rodil gradbenik Matej Kleindienst. Bil je projektant prvih slovenskih hidroelektrarn Zasip, Podljubelj, Javorniški Rovt, Radovna.
Na Brezjah pri Tržiču se je 18. 11. 1869 rodil odvetnik Janko Brejc. 20. 1. 1919 je po vključitvi v Kraljevino SHS postal predsednik Deželne vlade Slovenije.
V Tržiču se je 18. 11. 1936 rodil Ernest Petrič. Leta 2008 je bil izvoljen za sodnika Ustavnega sodišča Republike Slovenije in 11. novembra 2010 za njegovega predsednika.
V Kranju se je rodil »oče slovenskega naroda« Janez Bleiweis, vitez Trsteniški.
V Cerkljah na Gorenjskem se je 20. 11. 1864 rodil Fran Barle, utemeljitelj in organizator slovenskega gasilstva. Leta 1908 je ustanovil Slovensko gasilsko zvezo.