Mlinar na Muri
Kolesarjenje po Prekmurju (187 m) - Kolesarjenje po vzhodu Slovenije je bilo drugi dan ravninsko. Obiskali bomo delček Prekmurja in spoznali kraje z zanimivo kulturno dediščino.
Slovenska rokovska skupina Chateau je pred točno dvajsetimi leti naredila priredbo skladbe skupine Styx Boat on the river in jo naslovila Mlinar na Muri; »Rad bi živel kot mlinar na Muri, da dolg bil bi dan …« Ko sem kolesarila ob Muri, sem se večkrat spomnila te skladbe, čeprav je že zelo zelo dolgo nisem slišala na nobeni radijski postaji.
Tudi tokrat bodo naše izhodišče Moravske Toplice. Pot začnemo v smeri proti Dobrovniku. Peljemo se mimo Bogojine in mimo Filovcev, ko pridemo v Dobrovnik. V Dobrovniku zavijemo levo. Vozimo se čez Radmožanski kanal in čez reko Ledavo do vasi Renkovci. Nadaljujemo skozi vas do rojstnega kraja Vlada Kreslina, do Beltincev, kjer zavijemo levo proti Ižakovcem. Ko pridemo v vas, sledimo oznakam za Otok ljubezni in Brod na Muri. Cesta nas skozi gozd pelje do Mure, kjer si ogledamo mlin in brod. Še pred nekaj desetletji je na Muri delovalo več kot 40 plavajočih mlinov. Mlin, ki ga vidimo v Ižakovcih, je bil narejen leta 1999 po izvirnih načrtih. Mlin je v celoti lesen. V mlinu mlinar danes melje ajdovo, rženo, pšenično, pirino in koruzno moko.
Brod v Ižakovcih pa je eden od štirih, ki še vozijo po Muri. Brod sestavljata dva plitva čolna, ki sta povezana s povezovalno in nosilno ploščadjo. Brod se preko reke pomika s pomočjo rečnega toka. Nekaj časa se še vozimo ob Muri, nato pa zavijemo na glavno cesto, ki vodi v Dokležovje. Cesta je, moram priznati, rahlo zoprna, ker je glavna cesta in precej prometna. In ker v Prekmurju običajno vedno malce piha, bo verjetno pihalo direktno v obraz. Ko pridemo v Dokležovje, zavijemo levo proti Veržeju. Ko pridemo do Veržeja, zavijmo desno in si oglejmo Babičev mlin, ki je kombinirani mlin, saj ima hišo na kopnem, mlin pa na Muri. Družina Babič je leta 1912 kupila Kolmaničev mlin, ki je bil v celoti plavajoči mlin. Leta 1917 je v požaru pogorel, v letu dni so ga Babičevi obnovili, s to razliko, da so mlinarsko hišico postavili na obrežje, mlinsko kolo pa na čolne. Drugi mlin je ravno tako odnesla voda leta 1947. Zgradili so novega; od takrat dalje moči vodnega kolesa v sušnih mesecih pomaga tudi elektromotor. A vodna moč je neverjetna, zato je narasla voda leta 1990 ponovno odnesla mlinsko kolo. Zdajšnji mlin je torej že četrti po vrsti.
Iz Veržeja nadaljujemo mimo Zelenega gaja v vas Krapje, nato pa se držimo leve in nadaljujemo v smeri vasi Mota. Prekmurska poljedelska ravnina nas pripelje v Razkrižje. V Razkrižju si poleg cerkve lahko ogledamo še dve zanimivosti, ki privabljata ljudi od blizu in daleč. Eno je Ivanov izvir, drugo pa zdravilne točke. Ivanov izvir je menda znan že od davnih časov, dandanes pa romarji verjamejo v zdravilno moč te vode, ki naj bi pomagala k dobremu vidu in dobremu počutju. Ob Ivanovem izviru in vzdolž reke Ščavnice so radiestezisti in bioenergetiki našli 21 točk, ki ugodno vplivajo na počutje; vsaka točka ugodno vpliva na določen del telesa. V telesu naj bi se sprostile blokade in vzpostavili normalni pretoki energije.
Iz Razkrižja nadaljujemo proti Bistrici, prečimo Muro, ko pa pridemo v Bistrico, pa zavijemo ostro levo proti Gornji Bistrici, Melincem in Ižakovcem. Tam zavijemo proti Beltincem, kjer zavijemo desno proti Moravskim Toplicam, kjer zaključimo en lep panonski krog.
Nadmorska višina: 187 m
Višinska razlika: 30 m
Kilometri: 75 km
Zahtevnost: 1 / 5