Mala davčna reforma
Ministrstvo za finance je v torek dalo do 20. novembra v javno razpravo spremembe zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb ter nov zakon o posebni davčni obravnavi nagrajevanja uspešnosti delavcev.
Z davčno reformo naj bi se prihodki od dohodnine na leto zvišali za 32 milijonov evrov in davek od dohodka pravnih oseb za 55 milijonov evrov, izpad prihodkov zaradi izplačila nagrad zaposlenim pa naj bi znašal 70 milijonov evrov.
Kranj – Z novim letom se obeta mala davčna reforma, s katero želi ministrstvo pravičneje porazdeliti davčna bremena, povečati javnofinančne prihodke in davčno razbremeniti dohodke iz dela, s čimer bi izboljšalo konkurenčnost in produktivnost poslovnega okolja. S spremembami zakona o dohodnini predlaga znižanje olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj s sedanjih 100 na 50 odstotkov, črtanje olajšave za zaposlovanje in olajšave za donacije političnim strankam, znižanje olajšave za investiranje v okviru dohodka iz dejavnosti ter dohodka iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti s sedanjih 40 na 20 odstotkov, ukinitev oprostitve dohodnine od dobička iz odsvojitve kapitala z dobo imetništva nad 20 let in za nepremičnine, pridobljene pred 1. januarjem 2012, ter uveljavitev enotne davčne stopnje za dobičke iz kapitala ne glede na dobo imetništva kapitala v višini 25 odstotkov ter podaljšanje veljavnosti četrtega davčnega razreda z mejno davčno stopnjo 50 odstotkov do leta 2020.
S spremembami zakona o davku od dohodkov pravnih oseb predlaga ukinitev olajšave za zaposlovanje in olajšave za donacije političnim strankam, znižanje olajšave za investiranje s sedanjih 40 na 20 odstotkov, znižanje olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj s 100 na 50 odstotkov in črtanje ugodnosti glede družb tveganega kapitala.
Z zakonom o posebni davčni obravnavi nagrajevanja uspešnosti delavcev predlaga posebno davčno obravnavo dohodkov delavcev za uspešnost. Delodajalec bo za pridobitev davčnih ugodnosti moral vnaprej določiti kriterije nagrajevanja uspešnosti, za nagrajevanje bo lahko namenil največ petino dobička, pri tem pa bo vsak zaposleni lahko dobil največ dve povprečni mesečni plači preteklega leta oz. ne več kot 5000 evrov. Dohodek za uspešnost se ne bo všteval v osnovo za prispevke, polovica dohodka pa se ne bo vštevala v davčno osnovo za dohodnino. Prve nagrade za uspešnost naj bi na podlagi dobička v prihodnjem letu lahko izplačali delavcem šele v letu 2017.