Matej Narat se umika iz Save
Matej Narat je v sredo odstopil z mesta predsednika uprave skupine Sava. Odločitev je sprejel tudi zaradi namigov največjih Savinih lastnikov SDH in KAD, je razložil.
Kranj – Po polletnem spopadu med Savo, ki je od septembra v postopku prisilne poravnave, in njenim največjim upnikom Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) se je v sredo predsednik uprave Save Matej Narat odločil za predčasen odhod iz družbe. Predsedniku nadzornega sveta Save Miranu Kraševcu je namreč predlagal sporazumno prenehanje mandata predsednika uprave skladno z individualno pogodbo o zaposlitvi. Kot je Narat razložil prek spletne strani Ljubljanske borze, se je za to potezo odločil tudi zaradi sporočila, ki ga je zaznal na sestanku s širšima vodstvoma obeh največjih lastnikov SDH in KAD konec preteklega tedna, da bi se prestrukturiranje Save, ki se bo zaključilo s podpisom načrta finančnega prestrukturiranja, lahko izvedlo hitreje in brez nadaljnjih zapletov v primeru njegovega umika. »Verjamem, da bo moja odločitev olajšala dogovore vseh deležnikov glede Savine prihodnosti. Predvsem pa želim, da se bodo z mojim umikom lastniki ter upniki, razbremenjeni vsiljenih kadrovskih in drugih špekulacij, lažje posvetili vsebinskim izzivom prestrukturiranja Save,« je navedel.
»To ni bila najlažja odločitev, saj smo z odlično ekipo sodelavk ter sodelavcev v dobrih štirih letih in pol z veliko truda uspeli izpeljati sanacijo oziroma implementacijo začrtane strategije takrat globoko prezadolžene, predimenzionirane ter povsem nelikvidne skupine Sava. Vse do točke, ko bi lahko uspešno realizirali tudi proces preventivnega prestrukturiranja Save, ki bi odprla novo razvojno dimenzijo skupine,« je preko spletne strani Ljubljanske borze sporočil Narat.
Narat navaja, da je bil postopek preventivnega prestrukturiranja Save 29. maja prekinjen s strani DUTB, družba je bila kasneje potisnjena v postopek prisilne poravnave, vse od takrat pa je bilo treba enormno količino energije ter ogromno časa in denarja nameniti naporom za zaščito premoženja Save in njenih lastnikov ter enakopravni obravnavi vseh upnikov. Spomnimo, DUTB je konec maja sicer neuspešno poskušala zaseči delnice Save Turizma, ki ima turistične kapacitete tudi na Bledu. Sodišče v tej zadevi še ni razsodilo.
Skupina Sava je po navedbah Narata v zadnjih štirih letih in pol brez najemanja dodatnih kreditov v slovenskem bančnem sistemu bankam upnicam plačala približno 140 milijonov evrov glavnic in obresti, uspešno je bila po njegovi oceni uresničena tudi stroškovna racionalizacija, saj so stroške na družbi znižali za približno dve tretjini. »Ključno pa je, da naša glavna nosilka razvoja (turistična divizija) deluje iz leta v leto bolje, pa tudi v letošnjem letu dosega rekordne rezultate. V kontekstu ustvarjanja platforme za razvoj je Sava s svojo odvisno družbo Savo Turizem in družbami, v katerih ima kapitalske naložbe, ustvarila pogoje za konsolidacijo slovenskega turizma v širšem smislu,« še poudarja.