
Zasadili »muzej« starih sort
Člani Sadjarsko vrtnarskega društva Tunjice, ki si že dolgo prizadevajo ohraniti stare sadne sorte, so s pomočjo evropskega in občinskega denarja zasadili 1,5 hektara velik sadovnjak, kjer raste 130 različnih sadik starih sadnih sort.
Tunjice – Tunjice so že od nekdaj znane kot sadjarsko območje in domačini še danes radi poudarjajo, da so v kriznih časih preživeli le ob suhih hruškah, saj je nekdaj vsaka hiša vedela, kako pomembno je imeti zasajeno sadno drevje.
Še bolj se pomena sadnega drevja, sploh starih sort, ki nezadržno izginjajo, zavedajo člani Sadjarsko vrtnarskega društva Tunjice, ki so pred dnevi ob pomoči Občine Kamnik zaključili dva sadjarska projekta – DynAlp Natura in Sadni mozaik. Slednjega so financirali s pomočjo norveškega finančnega mehanizma, pripravili pa so vrsto izobraževalnih predavanj in zasadili sadne sadike pri podružničnih šolah v občini Kamnik, v sklopu prvega pa so s pomočjo denarja lihtenštajnskega sklada Pancivis in Občine Kamnik uredili travniški sadovnjak, kjer že raste več kot sto sadik starih sadnih sort. »Sadovnjak smo uredili na hektaru in pol zemljišča, ki je v lasti tunjiške cerkve, člani društva pa smo ga vzeli v najem. Sadovnjak smo ogradili, da bo varen pred živalmi, nato pa zasadili 125 sadik starih sadnih sort, nekaj češenj in hrušk ter večino jablan, ki so že cepljene, poleg tega smo sadjarji cepili dodatnih sedemdeset podlag. To je zdaj osnova za prihodnje razmnoževanje za vse, ki bodo sadike želeli. Čaka nas še zelo veliko dela, a zanimanja je že zdaj ogromno in vse več ljudi se zaveda, da je v hribovitih predelih, sploh na Gorenjskem, sadno drevje edina dodana vrednost,« je zbranim na uradnem odprtju sadovnjaka, ki je predstavljen tudi na informativni tabli, povedal predsednik Sadjarsko vrtnarskega društva Tunjice Valentin Zabavnik in poudaril, da to še zdaleč ni zadnji trak, ki so ga prerezali sadjarji v Tunjicah.
Načrtov imajo namreč še veliko. V zaključni fazi je že spletni katalog stare-sorte.si, v katerem bodo predstavljene stare sorte sadnega drevja, v prihodnje pa si želijo postaviti še sušilnico sadja in nekakšen učni poligon, kjer bi sadjarstva učili predvsem mlade. Druženje so v Tunjicah, kamor so na strokovni izlet prišli tudi občani iz Kranjske Gore, zaključili s Sadnim dnevom, na katerem so predstavili razstavo sadnih sort in več dobrot iz jabolk in hrušk.