
Branje je pomembno
Ob Tednu otroka sta Društvo prijateljev mladine Kranj in Dom upokojencev Kranj pripravila srečanje osnovnošolcev in starostnikov, pogovarjali pa so se o branju.
Kranj – Zadnja leta je že tradicija, da se v Domu upokojencev Kranj ob Tednu otroka družijo starostniki in osnovnošolci. Letošnja tema Tedna otroka je Nekaj ti moram povedati in se nanaša na dobro komunikacijo med odraslimi in otroki, kot je ob odprtju povedala direktorica Doma upokojencev Kranj Zvonka Hočevar, pa je vez lahko tudi pogovor o knjigi.
Tako so starostniki mladim ob druženju v jedilnici Doma upokojencev Kranj pripovedovali, kako pomembno je bilo branje nekoč, mladi pa so ob pogovoru izpolnjevali tudi vprašalnik o svojem odnosu do branja. »Tema pogovorov o branju in branilnih interesih mladih se mi zdi pomembna zlasti zato, ker mladi oziroma osnovnošolci zadnje triade vedno manj berejo. Zlasti manj berejo leposlovja pa tudi poučnih knjig. Žal vedno več 'preplonkajo' z interneta. Zato mislim, da je pomembna vloga učiteljev, da jih znajo usmeriti k branju. V naši knjižnici je veliko kvalitetnih in aktualnih knjižnih zbirk, vendar mladi največkrat preberejo knjige za bralno značko in domače branje, vse manj pa je tistih, ki poleg tega preberejo še kakšno drugo knjigo,« je ob druženju povedala predsednica Društva prijateljev mladine Kranj in knjižničarka na OŠ Staneta Žagarja Jana Kovač, ki je želela od mladih izvedeti, kaj bi jih pritegnilo k več branja. Prišli so s štirih kranjskih osnovnih šol: OŠ Staneta Žagarja, OŠ Orehek, OŠ Matije Čopa in OŠ Franceta Prešerna, Kovačevi pa je pri pripravi projekta pomagala Minka Knapič z OŠ Franceta Prešerna.
Mladi so bili navdušeni nad druženjem s starostniki, večinoma pa so prišli tisti, ki radi berejo. »Druženje s starejšimi mi je všeč, kar nam povedo marsikaj, kako je bilo včasih. Zase lahko rečem, da kar precej berem, čeprav prav veliko časa nimam, saj hodim tudi v glasbeno šolo in treniram odbojko. Berem, kar je za domače branje, ob koncu ter pa tudi kaj drugega. Poleti sem brala kriminalko, ki je nisem mogla spustiti iz rok,« je povedala Pia Potnik, osmošolka z OŠ Orehek. »Rad berem, največ pustolovskih knjig pa tudi ljubezenske in druge. Seveda imam tudi sošolce, ki skoraj nič ne berejo, večina je cele dneve na internetu. To so mi zdi kar malo žalostno,« je dodal učenec 9. razreda OŠ Staneta Žagarja Lan Vlašič.