V Smolevi se bojijo »cunamija«
Krajani Smoleve pri Železnikih se bojijo, da bodo kupi hlodovine, naložene v njihovi grapi, ob večjih padavinah zdrseli v potok in povzročili veliko katastrofo.
Železniki – Krajanom Smoleve pri Železnikih že nekaj mesecev povzročajo skrbi velike skladovnice hlodovine, ki čakajo na razrez in predelavo v tamkajšnjem Saglesu, pogodbeni žagi Kmetijsko-gozdarske zadruge Škofja Loka, ki je les tudi odkupila in uskladiščila v Smolevski grapi. Ker je ponekod naložen tik ob potoku, obstaja velika poplavna ogroženost, opozarjajo domačini.
»Najbolj kritičen je kup lesa pod Mlinšami, ki je deponiran na neutrjenem in plazečem terenu. Dvomimo, da bo ob večjem deževju nasip zdržal pod težo lesa. Obstaja nevarnost, da zdrsne v potok, naredi umetni jez in ob njegovem predrtju bo zagotovo cunami. Najprej so ogrožene štiri hiše v Smolevi, potem pa bo rušilni val šel naprej proti Ovčji vasi in v Železnike,« je zaskrbljen predsednik Krajevne skupnosti Železniki Janez Rakovec. Na žagi so sicer prepričani, da je nasip na Mlinšah dovolj trden, a so se predvčerajšnjim vseeno lotili praznjenja najbolj sporne deponije. »Red je treba narediti, preden bo katastrofa. Skladiščenje lesa je dovoljeno na žagi in nikjer drugje. Poskušamo se zmeniti brez inšpekcij, saj ne želimo, da bi naš sosed plačeval kazni, bi mu pa nekdo moral povedati, da s svojo žago ne more biti po celi grapi,« je prepričana domačinka Nika Lotrič.
V zvezi z (ne)ustreznostjo skladiščenja hlodovine je bil v Smolevi že konec avgusta sestanek vaščanov s predstavniki žage, zadruge in zavoda za gozdove, mesec dni kasneje pa še na Občini Železniki. Tudi župan Anton Luznar se strinja, da je skladiščenje lesa sporno zaradi poplavne ogroženosti in nevarnosti širjenja lubadarja v gozdove, najbolj nesprejemljivo pa se mu zdi dovažanje lesa iz drugih krajev. Napovedal je, da bodo z medobčinskim inšpektorjem preverili, ali je ta problematika v njegovi pristojnosti, nato pa bodo začeli opozarjati in ukrepati.
K dodatnemu skladiščenju v grapi so jih prisilile izjemne razmere, pojasnjuje direktor zadruge Mitja Vodnjov. Zaradi velike invazije lubadarja se namreč ta čas povsod po Sloveniji ubadajo z ogromnimi količinami lesa, škofjeloška zadruga ga je tako letos odkupila desetkrat več kot sicer, ta čas ga ima na zalogi kar 15 tisoč 'kubikov'. Ker so vsa njihova skladišča polna, so si pomagali tudi z dodatno vzpostavljenimi skladišči v Smolevi, kjer na žagi in lastnikovih parcelah po grapi skladiščijo več kot 1500 'kubikov' hlodovine. Vodnjov poudarja, da jim odkup tolikšnih količin ni bil v interesu, a so se zanj vseeno odločili, saj je v tem trenutku najboljša rešitev napadeni les čim hitreje spraviti iz gozdov in ga razžagati, da ne bo škoda še večja. »Na koncu pa smo 'pokasirali' slabo voljo,« je pristavil.
Tudi sam se strinja, da je strah v zvezi s poplavno ogroženostjo upravičen, saj da je količina hlodovine v grapi prevelika, a zagotavlja, da je skladiščena v skladu z zakonodajo. »Če bi bilo kaj narobe, bi imeli že kup inšpektorjev. Bomo pa poskušali les, ki smo ga pokrili z zaščitnimi mrežami, ki preprečuje odletavanje lubadarjev, čim prej prodati. Pospešeno ga žagamo in v mesecu ali dveh bo zadeva prišla v normalne okvire, tako da bo v Smolevi spet okoli 500–600 'kubikov' lesa,« je napovedal Vodnjov. Zavrnil je tudi očitke, da v Smolevo dovažajo od drugod. Kot pravi, je do tega prepričanja prišlo zaradi prevoznikov, ki jih najemajo tudi iz drugih krajev, sicer pa cena lesa dolgega prevoza ne bi prenesla.