
Razrešeni Nyberg obtožuje Savo korupcije
Razrešeni predsednik upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank Lars Nyberg je v odprtem pismu premierju Miru Cerarju zapisal, da v primeru družbe Sava vse smrdi po korupciji.
Na očitke razrešenega Larsa Nyberga v družbi Sava odgovarjajo, da jih noben pristojni organ doslej ni opredelil kot subjekta, v katerem smrdi po korupciji na vsakem koraku.
Kranj – V holdingu Sava so upravni odbor Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki ga po razrešitvi Larsa Nyberga vodi Marko Simoneti, pozvali, naj se izreče o nedavnih Nybergovih obtožbah, da je v primeru družbe Sava čutiti smrad po korupciji na vsakem koraku, oziroma naj pristojnim organom in Savi ali njenemu nadzornemu svetu predloži dokaze, na katerih temeljijo te izjave. Kot so sporočili, Save noben pristojni organ doslej ni opredelil kot subjekta, v katerem smrdi po korupciji na vsakem koraku. Odstavljeni Šved je sicer v odprtem pismu predsednika vlade Mira Cerarja med drugim tudi vprašal, ali je izvzem Savinega premoženja iz DUTB, o čemer naj bi razmišljala vlada, v interesu Slovenije ali le Savinega vodstva.
Nyberg je v ponedeljek v odprtem pismu predsedniku vlade zapisal, da slovenski hotelirski in gostinski sektor »ni niti blizu« evropskim standardom, Sava Turizem, ki bi morala biti glavna zvezda, pa zaostaja še bolj. Ob tem se sprašuje, kam je šel denar, saj se je lastnik Save Turizma, holding Sava, visoko zadolžil pri bankah, v hotele pa ni v zadostni meri investiral, zato ti niso konkurenčni. Savina zadolženost je tolikšna, da nikoli ne bo mogla poplačati bankam, razliko bodo krili davkoplačevalci, kapital družbe je negativen, njene delnice so brez vrednosti, kljub temu pa je vodstvo družbe predlagalo načrt prestrukturiranja, po katerem bi sedanji lastniki obdržali 23-odstotni lastniški delež, pojasnjuje Nyberg. »»To bi bila subvencija davkoplačevalcev lastnikom in kaj takšnega v drugih državah sploh ne bi bilo predlagano,« je dodal.
Nyberg je opozoril še na dejstvo, da je Sava največji lastnik Gorenjske banke, ki je Savi odobravala visoka posojila, kar jo je pripeljalo blizu izgubi licence, po zahtevah Banke Slovenije pa do konca leta potrebuje 13-milijonsko injekcijo. Kljub temu pa je bilo Gorenjski banki zaupano, da vodi program prestrukturiranja. »Ali je moč najti bolj izrazit primer konflikta interesov kot to, da se Savin menedžment prestrukturira prek Gorenjske banke,« razmišlja Nyberg.
V Savi odgovarjajo, da se je konsolidaciji slovenskega turizma in njihove vloge v tem procesu v svojem poročilu pozitivno izrekla tudi ameriška svetovalna družba, ki je na zahtevo DUTB in drugih upnikov Save letos spomladi pripravila poglobljeno analizo. »Sava verjetno zaradi te svoje vloge (predvsem pa zaradi kapitalskih naložb v Savi Turizmu, Istrabenzu oz. Istrabenz Turizmu in Hotelih Bernardin) sodi med t. i. pomembne naložbe v strategiji Republike Slovenije o upravljanju državnega premoženja,« so zapisali.
Na Nybergove navedbe so se kritično odzvali tudi v Gorenjski banki in zatrdili, da je razrešeni direktor DUTB v pismu navedel neresnice o njihovem položaju in poslovanju, po katerih je Gorenjska banka »na robu izgube licence« ter »preživetja«, zato pričakujejo, da se bo do njih nemudoma opredelil tudi upravni odbor DUTB. Kot so pojasnili, so splošno znani podatki o visoki kapitalski ustreznosti banke, visoki likvidnosti in uspešnem tekočem poslovanju. To je ta teden sicer potrdila tudi viceguvernerka Banke Slovenije Stanislava Zadravec Caprirolo, saj je dejala, da Gorenjska banka nikakor ni pred likvidacijo ali pred odvzemom licence ter da izpolnjuje vse regulatorne zahteve, kar je izpolnjevala tudi že leta 2013, da pa mora zaradi visokega deleža nedonosnih terjatev še naprej krepiti svoj kapitalski položaj.
Glede prisilne poravnave Save so v Gorenjski banki poudarili, da so bili »vključno z nekaterimi drugimi upniki Save prisiljeni vložiti predlog prisilne poravnave dolžnika šele po protizakonitem in enostranskem posegu DUTB po premoženju Save, kar bi verjetno imelo za posledico oškodovanje vseh ostalih upnikov«.