Želijo si dejanj, ne besed
Posvet Kako živeti s poplavami? v organizaciji okoljskega ministrstva je naletel na presenetljivo mlačen odziv prebivalcev poplavno zelo ogroženih Železnikov.
Železniki – V kulturnem domu Železniki je bil v četrtek šesti iz serije devetnajstih ozaveščevalnih dogodkov Kako živeti s poplavami?, ki jih ministrstvo za okolje in prostor v drugi polovici letošnjega leta organizira na območjih pomembnega vpliva poplav, med katere sodita tudi Železniki in Škofja Loka. Zainteresiranim z omenjenih območij je bil namenjen četrtkov dogodek, ki pa je kljub pogostosti poplav in njihovi katastrofalni razsežnosti septembra 2007 privabil komaj 20 obiskovalcev. Predstavniki inštituta za vode, agencije za okolje ter uprave za zaščito in reševanje so jim predstavili aktivnosti države in njenih inštitucij na področju zmanjševanja poplavne ogroženosti in jih osveščali o pravilnem samozaščitnem ukrepanju ob poplavah.
»Predstavili smo cel paket ukrepov ravnanja pred, med in po poplavah. To so običajni protokoli, ki jim sledijo vse sodobne družbe v Evropi in bodo postali vsakdanjik gospodinjstev na teh območjih. Poplave je treba razumeti kot naravni proces, ki ga ne bomo mogli zaustaviti popolnoma tudi ob izvedbi vseh možnih ukrepov, saj je narava vedno močnejša od nas,« je poudaril Aleš Bizjak z inštituta za vode. Do konca leta naj bi za 61 območij pomembnega vpliva poplav pripravili načrt zmanjševanja poplavne ogroženosti z gradbenimi in negradbenimi ukrepi. »V programu izvajanja sofinanciranja iz evropskih kohezijskih sredstev je ureditev Selške Sore ena od prioritet države in mislim, da so Železniki na dobri poti, da se bodo ukrepi, ki so na tem območju predvideni z državnim prostorskim načrtom, tudi izvedli,« je še dejal Bizjak.
»Pričakujemo tudi kakšne bolj izvedbene ukrepe. V jesenskem času smo ob malo večjih padavinah že v strahu, zato apeliramo, da se postopki pospešijo. Železniki so na drugem mestu, ljubljansko območje je poplavno še bolj ogroženo in zanje se projekti že izdelujejo. Upam, da bo tudi pogodba za projektiranje protipoplavnih ureditev v Železnikih čimprej podpisana in da se bodo stvari začele odvijati,« je opozoril župan Železnikov Anton Luznar, ki upa, da bo večina ukrepov do leta 2020 vendarle izvedena.
Tudi domačini so poudarili, da od katastrofalnih poplav v Železnikih mineva že osem let in da je skrajni čas, da se od besed in pripravljanja 'papirjev' preide k dejanjem. V razpravi je bilo slišati še, da bi načrtovalci vodnih ureditev morali bolj upoštevati mnenja in izkušnje tistih, ki ob vodi živijo, in da saniranje vodotokov po principu čim hitrejšega odvajanja ni najboljša rešitev, domačini iz Smoleve pa so izrazili zaskrbljenost zaradi skladiščenja večjih količin hlodovine ob tamkajšnjem potoku.