
Občine proti načrtu za TNP
Na predstavitvi dopolnjenega predloga načrta upravljanja Triglavskega narodnega parka so občine izrazile nezadovoljstvo ter bolj ali manj enotne zahteve po spremembah zakona o parku.
Stara Fužina – Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen se je v torek v informacijskem centru TNP Bohinjka v Stari Fužini udeležila predstavitve dopolnjenega načrta upravljanja Triglavskega narodnega parka 2016–2025. Na prvotni osnutek upravljavskega načrta je prišlo 143 pripomb, med katerimi številne opozarjajo na premajhen poudarek razvojnim temam in na premajhen obseg finančnih sredstev, zato so župani parkovnih občin že februarja letos upravljavski načrt zavrnili. »Priprava načrta je trajala več let, samo zadnje leto v čiščenju zadnjih pripomb. Po mojem mnenju je načrt primeren za razpravo, a kar zadeva pogovore o finančnih sredstvih, žal ni več možnosti, saj je osnovni cilj vlade finančna konsolidacija. Toliko sredstev, kot so bila z zakonom planirana, ni, ministrstvo pa zakona ne bo popravljalo,« je dejala ministrica in poudarila, da je upravljavski načrt dal prednost pri črpanju evropskih sredstev v novi finančni perspektivi Evropske unije. Kot je dodal Darij Krajčič, predsednik sveta TNP, bodo načrt upravljanja preverjali vsaki dve leti, podrobneje na pet let, v primeru, da ne bo dosegal ciljev, pa bo potrebna sprememba načrta.
Poziv k spremembi zakona o TNP
Ostro je proti upravljavskemu načrtu protestiral bohinjski župan Franc Kramar, ki je poudaril, da je v načrtu veliko govora o analizah in raziskavah, bolj malo pa o gospodarskih, infrastrukturnih in socioloških vidikih življenja v parku. »V parku biva 2000 Bohinjk in Bohinjcev, ki živijo od kmetijstva in turizma, s tem upravljavskim načrtom pa jim bo marsikaj onemogočeno,« je dejal Kramar in javno pozval ministrico, naj upravljavski načrt umakne; vnovič pa je pozval k spremembam zakona o Triglavskem narodnem parku in dialogu s prebivalci. Če bo upravljavski načrt sprejet, razmišljajo o tožbi na evropskem sodišču za človekove pravice. S Kramarjem se je strinjal tudi Pavel Zalokar, predsednik KS Stara Fužina in predstavnik Občine Bohinj v svetu zavoda, ki je opozoril na pomanjkanje dialoga, nezmožnost lastnikov za gospodarjenje z gozdovi v prvem okoljevarstvenem območju in številne druge ovire. Z bohinjskimi predstavniki so se strinjali tudi drugi, tako je direktor blejske občinske uprave Matjaž Berčon poudaril, da bi lahko spremembe zakona o TNP dosegli v nekaj mesecih in ne šele 2017, kot je to dopustila ministrica.
Več za kaznovanje kot svetovanje
Nad upravljavskim načrtom je razočaran tudi kranjskogorski župan Jani Hrovat, ki je poudaril, da so predvsem razočarani nad neupoštevanjem predlogov lokalnih skupnosti, tudi on pa je podprl predlog za spremembe zakona o TNP. Predstavnik Občine Bovec v svetu zavoda Božidar Kavčič je dejal, da v upravljavskem načrtu ni 10. in 11. člena zakona o Triglavskem narodnem parku, ki predvideva sofinanciranje infrastrukture v parku in je po Kavčičevem mnenju vitalen za ohranjanje poselitve. Kot je še poudaril, upravljavski načrt 10-krat več sredstev namenja sankcioniranju kot svetovanju. Večina predstavnikov občin je odrekla podporo predlogu upravljavskega načrta, kar pomeni, da najverjetneje ne bo sprejet in ne bo prišlo do obravnave na vladi.