
Za mlade teorija ni dovolj
V Kamniku se je odvil peti v nizu dvanajstih regijskih dogodkov Rastimo skupaj, s katerimi Urad RS za mladino s soorganizatorji želi vzpostaviti trajni mehanizem za sodelovanje mladih in političnih odločevalcev. »Mladina je naša prihodnost,« poudarjajo slednji, a mladi si predvsem želijo več dejanj kot besed.
Kamnik – »Občina Kamnik je v lanskem letu prejela certifikat Mladim prijazna občina, a zavedamo se, da ta sam po sebi ni dovolj, da gre zgolj za spodbudo za vse, kar na tem področju še moramo storiti. Zato želim, da današnje srečanje izzveni v razmišljanju, kako ideje spraviti v prakso. Sami sklepi in teorija za mlade niso dovolj. Včasih je treba iti – kot radi delamo pri nas v Kamniku – tudi z glavo skozi zid,« je zbrane uvodoma nagovoril kamniški župan Marjan Šarec, ponosen na Mladinski center Kotlovnica, ki je bil soorganizator dogodka, in Mladinski svet Kamnik, organizaciji, ki v občini na področju mladih delujeta zelo dobro.
Namen dogodka je bil dvigniti zavest lokalnih deležnikov za razvoj mladinskega sektorja, mladinskih politik in mladinskega dela na lokalni ravni preko izmenjave znanj, izkušenj in dobrih praks. Zato so v prvem delu dneva predstavili nekaj dobrih praks, tudi Mladinski center Kotlovnica in njihov zadnji odmevni projekt – KIKštarter. Zgodbo je od ideje preko številnih pogovorov in prostovoljnega dela do uspešnega zagona in delovanja predstavil vodja centra Rok Kosec, ki je mlade tudi spodbudil, naj se ne bojijo lepih besed in lepih oblek in naj odločno povedo tisto, kar od politikov in odločevalcev pričakujejo.
Slednji so do besede prišli v drugem delu posveta, na okrogli mizi na temo aktivne participacije mladih skozi njihovo kreativnost ter umestitev v javne prostore, na kateri so sodelovali kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar, direktor Urada RS za mladino Peter Debeljak ter poslanca Matej Tonin in Izidor Shaker Kamal. Ministrica je izpostavila prepričanje, da je »mladina naša prihodnost« in da je področje kulture eno najbolj perspektivnih področij za mlade. Poudarila je, da na tem področju deluje veliko mladih, hkrati pa »so na področju kulture in umetnosti mladi zares inovativni, glasni in aktivni«. Matej Tonin je mnenja, naj mladi ne pričakujejo, da bo država kaj opravila namesto njih, a hkrati lahko to vidijo kot priložnost, da sodelujejo in izkoristijo možnosti, ki jim jih država vseeno daje, saj, kot pravi, lahko država pride nasproti.
Družno so ugotovili, da je denar za mlade preveč razpršen, da je nujno vzpostaviti neke trajne modele in da ključno vlogo pri mladih igra lokalno okolje. Regijski dogodek za Gorenjsko bo potekal v Škofji Loki, in sicer 21. oktobra.