Enega od primerov dobrih praks mladinskih organizacij – kamniški KIKštarter – je predstavil vodja Mladinskega centra Kotlovnica iz Kamnika Rok Kosec. / Foto: Gorazd Kavčič

Za mlade teorija ni dovolj

V Kamniku se je odvil peti v nizu dvanajstih regijskih dogodkov Rastimo skupaj, s katerimi Urad RS za mladino s soorganizatorji želi vzpostaviti trajni mehanizem za sodelovanje mladih in političnih odločevalcev. »Mladina je naša prihodnost,« poudarjajo slednji, a mladi si predvsem želijo več dejanj kot besed.

Kamnik – »Občina Kamnik je v lanskem letu prejela certifikat Mladim prijazna občina, a zavedamo se, da ta sam po sebi ni dovolj, da gre zgolj za spodbudo za vse, kar na tem področju še moramo storiti. Zato želim, da današnje srečanje izzveni v razmišljanju, kako ideje spraviti v prakso. Sami sklepi in teorija za mlade niso dovolj. Včasih je treba iti – kot radi delamo pri nas v Kamniku – tudi z glavo skozi zid,« je zbrane uvodoma nagovoril kamniški župan Marjan Šarec, ponosen na Mladinski center Kotlovnica, ki je bil soorganizator dogodka, in Mladinski svet Kamnik, organizaciji, ki v občini na področju mladih delujeta zelo dobro.

Namen dogodka je bil dvigniti zavest lokalnih deležnikov za razvoj mladinskega sektorja, mladinskih politik in mladinskega dela na lokalni ravni preko izmenjave znanj, izkušenj in dobrih praks. Zato so v prvem delu dneva predstavili nekaj dobrih praks, tudi Mladinski center Kotlovnica in njihov zadnji odmevni projekt – KIKštarter. Zgodbo je od ideje preko številnih pogovorov in prostovoljnega dela do uspešnega zagona in delovanja predstavil vodja centra Rok Kosec, ki je mlade tudi spodbudil, naj se ne bojijo lepih besed in lepih oblek in naj odločno povedo tisto, kar od politikov in odločevalcev pričakujejo.

Slednji so do besede prišli v drugem delu posveta, na okrogli mizi na temo aktivne participacije mladih skozi njihovo kreativnost ter umestitev v javne prostore, na kateri so sodelovali kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar, direktor Urada RS za mladino Peter Debeljak ter poslanca Matej Tonin in Izidor Shaker Kamal. Ministrica je izpostavila prepričanje, da je »mladina naša prihodnost« in da je področje kulture eno najbolj perspektivnih področij za mlade. Poudarila je, da na tem področju deluje veliko mladih, hkrati pa »so na področju kulture in umetnosti mladi zares inovativni, glasni in aktivni«. Matej Tonin je mnenja, naj mladi ne pričakujejo, da bo država kaj opravila namesto njih, a hkrati lahko to vidijo kot priložnost, da sodelujejo in izkoristijo možnosti, ki jim jih država vseeno daje, saj, kot pravi, lahko država pride nasproti.

Družno so ugotovili, da je denar za mlade preveč razpršen, da je nujno vzpostaviti neke trajne modele in da ključno vlogo pri mladih igra lokalno okolje. Regijski dogodek za Gorenjsko bo potekal v Škofji Loki, in sicer 21. oktobra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 16. maj 2020 / 08:15

Več kot osem tisoč kršitev gibanja in zbiranja

Kranj – Slovenski policisti so od 30. marca do vključno 8. maja pri nadzoru nad spoštovanjem odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja na javnih krajih ugotovili več kot osem tisoč krš...

Objavljeno na isti dan


Komenda / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Priložnost za težje zaposljive

Z željo ustvariti delovna mesta težko zaposljivim invalidom s podeželja v lokalnem okolju so v Komendi ustanovili zavod Grunt. Njegovi zaposleni opravljajo različna dela na kmetiji Zadrgal.

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Žarek upanja za Zlatorog

Najemniki kampa Zlatorog so v sodelovanju s finančnimi partnerji na Občino Bohinj posredovali pismo o nameri za odkup kampa. Zanima jih tudi vlaganje v hotel Zlatorog.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:01

Veselih deset Pod Stražo

Cerkljanska dramska skupina Pod Stražo je praznovala deset let delovanja. Članom iz Poženika, Šmartnega in Pšate poseben izziv predstavlja uprizarjanje starih dramskih del, predelanih v cerkljansko na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:05

Pr' Šmajd pridelujejo industrijsko konopljo

Na kmetiji Pr' Šmajd v Predosljah pridelujejo industrijsko konopljo. Iz semena stiskajo konopljino olje, pripravljajo konopljine beljakovine in vlaknine ter konopljin čaj.

GG Plus / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:01

Kranjski gospodje in tovariši

Osrednji razstavni projekt Gorenjskega muzeja v letošnjem letu, razstava Gospodje in tovariši s podnaslovom Kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920–1980, je od maja do februarja prihodnje...