Vratolomni spust po jezu
Primož Ravnik - Figaro, ki se je konec avgusta s kolesom spustil po skoraj navpičnem betonskem jezu hidroelektararne Moste, je postal internetna senzacija. Posnetek ima že več kot šest milijonov ogledov.
Žirovnica – "Ta človek ima jaj... ali pa je brez možganov!" Takole se glasi eden od spletnih komentarjev vratolomnega kolesarskega spusta, ki ga je konec avgusta opravil ekstremni kolesar Primož Ravnik z vzdevkom Figaro z Breznice.
S kolesom se je namreč spustil po skorajda navpičnem betonskem jezu hidroelektrarne Moste, spust posnel z naglavno kamero in posnetek objavil na YouTubu. Do včeraj si ga je ogledalo že več kot šest milijonov ljudi! Ravnik je postal prava medijska zvezda, saj so o njegovem podvigu pisali oziroma poročali mediji iz številnih držav, med drugim iz Velike Biritanije, Nemčije, Italije, Avstralije pa celo Indije, Gvatemale ... S posnetkom se je prijavil tudi na natečaj izdelovalca naglavnih kamer GoPro, kjer pa je za las zgrešil prvo nagrado v višini 20 tisoč ameriških dolarjev. A kot nam je povedal Primož, sodelovanje na natečaju sploh ni bilo osnovni namen projekta. »Projekt je zastavljen na daljše proge in to je bil šele začetek!« je napovedal.
Podvig so fantje opisali na Facebooku. Da je spust po več kot 60-metrskem jezu mogoč samo v času, ko je jez suh, so dejali, in da so nekako upali, da bo prazno tudi jezero spodaj, a so se pač sprijaznili, da bo Primož ob koncu spusta s hitrostjo 70 kilometrov na uro pač "čofnil" v vodo. Poseben podvig so pomenile že same priprave, ki so jih opravili v "ilegali", Primoža in kolo so na vrh jezu spravili s pomočjo vrvi, posebno pozornost pa so namenili namestitvi kamer. Po spustu, ki je trajal samo nekaj sekund, je Primož k sreči brez poškodb pristal v vodi, zatem pa se je hitro izvlekel iz jezera, saj se je oprema hitro napojila z vodo, fantje iz ekipe pa so izvlekli tudi kolo. Nato so hitro izginili, saj je bil podvig izveden brez dovoljenja Savskih elektrarn ... V podjetju nad nevarnim početjem nikakor niso navdušeni, saj so dejanje prijavili policiji. Primož je potrdil, da so ga v začetku tedna obiskali policisti, a menda ugotovili, da ni kršil nobenega zakona niti ni storil nobenega prekrška. So pa, kot so nam povedali v Savskih elektrarnah, prav zaradi Primoževega podviga uvedli dodatne varnostne ukrepe v okolici hidroelektrarne.