Radio Triglav prodan Infonet Medii
Radio Triglav Jesenice je dobil nove lastnike, družbo Infonet Media.
Jesenice – Radio Triglav Jesenice, ki je lani praznoval petdesetletnico obstoja, je prodan. Kupec je družba Infonet Media, ki ima v lasti več radijskih postaj v Sloveniji (med njimi Radio 1), na Hrvaškem in v Srbiji. Izvršni direktor družbe Tomaž Čop je potrdil, da so kupili večinski delež v Radiu Triglav, podrobnosti o višini kupnine in načrtih pa ni želel razkriti.
Kot je povedala direktorica Radia Triglav Nataša Harej, je bila v sedanjih razmerah prodaja večinskega deleža v podjetju nujna. »V letih gospodarske krize prihodki manjšim radijskim postajam, tudi Radiu Triglav, vztrajno padajo. Delo v lokalnem okolju, kjer je kupna moč slabša, gospodarstvo pa v ne najboljši kondiciji, na dolgi rok ne omogoča preživetja, sofinanciranje s strani države pa je negotovo,« je pojasnila. Kot je dodala, obveznosti, ki jih radijskim programom s statusom posebnega pomena nalaga zakonodaja, kljub zaostrenim pogojem na trgu ostajajo nespremenjene. »Vse to so okoliščine, ki kažejo, da na dolgi rok sami ne bi mogli več vztrajati brez radikalnih posegov v program in kadrovsko zasedbo.« Kot pričakujejo, bo prodaja omogočila ohranitev lokalnega programa posebnega pomena, ohranitev kadrov in tehnološki razvoj, ki ga sami ne bi mogli zagotoviti.
Največji lastniški delež je imela dolgoletna direktorica Rina Klinar z dobrimi 32 odstotki, medtem ko so ostali družbeniki – gre za zaposlene, bivše zaposlene in njihove družinske člane – imeli po manj kot desetodstotne solastniške deleže. Občina Jesenice, ki ima okrog 5,5-odstotni delež, in Občina Žirovnica, ki ima enoodstotni lastniški delež, sta ostali solastnici radia.
Lani je podjetje ustvarilo okrog 226 tisoč evrov čistih prihodkov od prodaje in okrog 50 tisoč evrov izgube (podobno tudi že leto prej). Od leta 2007, ko so imeli okrog pol milijona evrov prihodkov, so se ti iz leta v leto zmanjševali.
Kot poudarja direktorica Nataša Harej, je poslušanost Radia Triglav stabilna, so najbolj poslušan radijski program na zgornjem Gorenjskem. »Žal pa sama poslušanost ne vpliva na možnost pridobivanja oglasov, saj največji oglaševalci delajo z največjimi medijskimi hišami. Zato smo bili že v preteklih letih prisiljeni krčiti ekipo, na primer s tem, da upokojenih sodelavcev nismo nadomeščali z novimi, pač pa smo si delo razdelili preostali. Prisiljeni smo bili tudi v opuščanje nekaterih oddaj in vsebin, ki so jih pripravljali zunanji sodelavci. Družba danes zaposluje pet ljudi in ima več kot trideset zunanjih sodelavk in sodelavcev,« je dodala. Novi lastniki so zagotovili, da bodo ohranili status lokalnega programa posebnega pomena, zaposlene in sodelavce, je še dejala.
Doslej največja lastnica Radia Triglav Rina Klinar pa je povedala: »V skoraj dvajsetih letih smo vseskozi opozarjali na nujnost sistemske ureditve sofinanciranja programov posebnega pomena, a do tega še vedno ni prišlo. Ker so se zunanje okoliščine tako zelo spremenile, manjše radijske postaje na trgu vedno težje preživijo. Takšno povezovanje je zato ena od možnosti ohranitve lokalnih vsebin in ekip v lokalnem okolju.«
Družba Infonet Media je lani ustvarila skoraj devet milijonov evrov prihodkov in skoraj pol milijona evrov čistega dobička. Kot je znano, je nedavno postala tudi lastnica Radia Kranj.