Jesenska opravila na vrtu
Koledarska jesen bo nastopila jutri, 23. septembra. Dnevi se bodo nekoliko skrajšali in temperature bodo nižje. Na zelenjavnem vrtu sejemo in sadimo rastline, ki nam bodo spomladi dajale prvi pridelek. Kakšna naj bodo opravila na zelenjavnem in okrasnem vrtu v oktobru, ki prihaja med nas že prihodnji teden, svetuje agronomka in svetovalka vrtnih centrov Kalia Andreja Tomšič.
Pridelke z vrta spravljamo le v lepem vremenu, saj morajo biti vrtnine suhe.
Pred mrazom pospravimo rožmarin in lovor, medtem ko lahko timijan, žajbelj, pelin in drobnjak prezimijo na prostem.
Zelenjavni vrt
Kot je poudarila Andreja Tomšič, je ves oktober še čas za sajenje čebulčka (majski srebrnjak in holandska rumena) ter jesenskega česna. Prav tako lahko sadimo tudi rabarbaro. »Zelenjavo, ki bo prezimila zunaj, moramo zaščititi pred mrazom, za kar uporabimo smrekove veje, še boljša pa je zimska agrokoprena, ki posevku zagotavlja tudi dovolj svetlobe. Blitvo osipamo, da bomo imeli spomladi zgodnejši pridelek, med por natrosimo šoto, ohrovt pa pustimo kar zmrzniti, saj bo tako boljšega okusa. Dokler zemlja ne zmrzne, je tudi še čas za prekopavanje. Gredice, ki jih bomo prekopali, ali zemljo na njih le obrnili z vilami, moramo tudi založno pognojiti. Uporabimo kompost ali hlevski gnoj, vendar slednjega ne na gredicah, kjer bomo naslednje leto gojili korenovke. Primerna so tudi kupljena organska gnojila ali mineralna gnojila z malo dušika NPK,« svetuje sogovornica.
Sadni vrt
Drevje zaščitimo pred škodljivci, ki se vzpenjajo po deblu in iščejo zavetje pred zimo v krošnji dreves. »Pot jim bomo preprečili z ovijanjem debel z lepljivimi trakovi. Hrano si pozimi v našem sadovnjaku išče tudi divjad, zlasti če imamo vrt v bližini gozda. Zato debla dreves ovijemo s koruznico, slamo ali valovito lepenko, lahko pa uporabimo tudi odvračalna sredstva, ki imajo divjadi neprijeten vonj.«
Jesen na okenski polici
Kombiniranje rastlin za jesenske nasade ni tako zahtevno kot poletno, saj rastline v tem letnem času v večini že mirujejo in njihova rast na rastlino, ki je posajena zraven, ne vpliva. Tudi pri zalivanju nam ni treba tako paziti, kar je še dodatna prednost. »V zaboje in okrasne posode posadimo jesensko vresje, ki ga kombiniramo z nizkim borom, mačehami, ki bodo cvetele še dolgo v jesen, in bršljanom. Lepe kombinacije ustvarimo tudi s krizantemami, ki že vrsto let niso le cvetlice za grobove,« je idejo ponudila Andreja Tomšič in opozorila, da je oktober pravi čas za sajenje vrtnic, okrasnega grmičevja in žive meje: »Slednjo sadimo v eno ali dve vrsti, v vsakem primeru pa je bolje posaditi več rastlin kot premalo. Grme po sajenju obrežemo za tretjino ali polovico, vrtnice pa za četrtino in pod njimi prekrijemo tla, na primer s šoto, da mlade korenine zaščitimo pred mrazom.«
Vrtna trata
Da bo trata pričakala pomlad lepa in zdrava, jo v oktobru prezračimo. Zadnjič jo pokosimo čim kasneje, da ne bo zime pričakala preveč bujna. S trate odstranimo tudi vse odpadlo listje z dreves ter gnile in črvive odpadle plodove. Dodajmo še nasvetu agronomke, da je odpadlo listje v vrtu dragocenejše, kot si morda mislimo, saj iz njega lahko ustvarimo hranilen kompost. Listje sproti grabimo z za to namenjenimi lahkimi grabljami in ga odnašamo na kompostni kup.
Shranjevanje v kleti
»V klet v vlažen pesek presadimo cvetačo, endivijo in belušno zeleno, shranimo pa tudi korenine peteršilja, hrena in pastinaka, gomolje zelene ter kolerabico. Pri vlaganju rastlin v zabojčke pazimo na zadosten razmik med rastlinami, sicer lahko pride do gnitja,« še svetuje Andreja Tomšič.