Prihranili denar in zmanjšali izpuste
S prireditvijo na Blejskem gradu se je v sredo končal projekt REAAL, v okviru katerega so s pomočjo švicarskega prispevka v desetih gorenjskih občinah energetsko obnovili dvanajst javnih stavb.
Bled – V okviru 5,2 milijona evrov vrednega projekta REAAL – Obnovljivi viri energije v alpskem prostoru so v desetih občinah na Gorenjskem izboljšali energetsko učinkovitost v javni infrastrukturi in uvedli obnovljive energetske sisteme v osmih osnovnih šolah, muzeju, kulturnem domu, vrtcu in bazenu. V sodelujočih občinah bodo tako na leto za štirideset do petdeset odstotkov zmanjšali stroške pri ogrevanju, kar pomeni okrog tristo tisoč evrov prihranka letno, za približno sedemsto ton pa se bodo letno zmanjšali izpusti ogljikovega dioksida.
»Gre za program, ki je del celovitega nacionalnega razvojnega načrta, ki vključuje strukturne in investicijske sklade Evropske unije kot tudi programe Evropskega gospodarskega prostora in Norveškega finančnega mehanizma. Tako imenovani švicarski prispevek te programe dopolnjuje in se osredotoča predvsem na projekte, ki jih v celoti ali delno ne pokrivajo drugi viri,« je poudarila ministrica Alenka Smerkolj, pristojna za razvoj, strateške projekte in kohezijo v službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. To pa je za Slovenijo pomemben doprinos, je dodala, saj je cilj programa prispevati k zmanjševanju gospodarskih in socialnih razlik med Slovenijo in bolj razvitimi državami razširjene Evropske unije ter med dinamičnimi mestnimi središči in strukturno šibkimi obrobnimi regijami v Sloveniji. Švica je Sloveniji za izvajanje švicarskega prispevka donirala 21 milijonov švicarskih frankov oziroma približno 18 milijonov evrov, do katerih je Slovenija upravičena do junija leta 2017. Ta sredstva predstavljajo našo pomembno razvojno priložnost, je dodala. V Sloveniji smo v okviru švicarskega prispevka uspešno izvedli štiri večje in 42 manjših projektov.
Gorenjske občine so donatorje prepričale s projektom Obnovljivi viri energije v alpskem prostoru, ki so ga izvedle pod vodstvom Regionalne razvojne agencije Gorenjske. »Projekt REAAL je lahko zgled sodelovanja Regionalne razvojne agencije Gorenjske z regijo in občinami, v katerem so bile izpeljane naložbe, ki jih regija potrebuje, hkrati pa zagotavljajo trajnost skozi ekološko in finančno korist,« je poudaril direktor BSC Kranj Rok Šimenc. Celoten projekt je bil po njegovih besedah vreden 5,2 milijona evrov, od tega je bilo 4,3 milijona evrov švicarskega prispevka, delež občin pa je znašal 900 tisoč evrov. Prve naložbe so izvedli med marcem 2012 in junijem 2013. Obnovili so osnovne šole v Gorjah, Žireh, Kranjski Gori, Poljanah in na Bledu ter plavalni bazen v Kranju. V omenjene objekte so namestili nove ogrevalne sisteme, opremljene s sončnimi elektrarnami in toplotnimi črpalkami. Zaradi sprememb menjalnega tečaja med švicarskim frankom in evrom so se ponudila dodatna sredstva za subvencije investicij. Švicarska vlada je tako julija 2013 odobrila tudi prošnjo za naložbe v občinah Preddvor, Jezersko, Škofja Loka in Tržič.
Zbrane je nagovorila tudi predsednica Švicarske konfederacije Simonetta Sommaruga, ki se je mudila na uradnem obisku v Sloveniji. Poudarila je, da je projekt REAAL s svojo trajnostno naravnanostjo lahko zgled ostalim občinam in ustanovam. »Projekt je pomemben tudi za prihodnje generacije in zato je dobro, da so koristi uporabe obnovljivih virov energije med drugimi spoznali tudi učenci osnovnih šol.« Glede na prihranke, ki so jih prinesle izvedene naložbe, pa verjame, da bodo lahko prepričali tudi druge, da jim bodo sledili.