Pod »makedonskim soncem«
V makedonskem kulturnem društvu Sv. Ciril in Metod v Kranju so konec avgusta na likovni koloniji že tretjič gostili umetnike iz različnih delov Slovenije.
Odlično vzdušje, dobri gostitelji, različnost v kulturi in hkrati odprt pogled na likovno umetnost že tretje leto na likovno kolonijo v Makedonski kulturni center kranjskega MKD Sv. Ciril in Metod privabljajo priznane likovne ustvarjalce iz vse Slovenije. Zadnji konec tedna so v Kranju tako ustvarjali že tretje leto. Domačina, lahko bi rekli kar hišna avtorja, akademska slikarja Boge Dimovski in njegova žena Irena Jeras Dimovska, sta tokrat v goste povabila devet stanovskih kolegov, med njimi Vinka Železnika iz Domžal, Milan Eriča in Drago Davitkovo Erič iz Ljubljane, Janka Orača iz Novega mesta, iz Kranja prihaja še Bojan Abaza, tu pa so še trije umetniki iz Maribora, Gregor Pratneker, Bogdan Čobal in Viktor Šest.
»Začetki likovne dejavnosti segajo že v prvo leto po ustanovitvi našega društva. Takrat smo začeli z likovnimi razstavami v Kulturnem domu v Stražišču in vsako leto predstavili enega ali dva avtorja. V dvajsetih letih je tako pod našim okriljem razstavljalo okrog petdeset likovnikov,« se spominja prvi predsednik in tudi danes ena gonilnih sil društva Ilija Dimitrievski, ki dodaja: »Ko smo prenavljali prostor tu, kjer smo že nekaj let, smo pri tem poskrbeli, da bo naš kulturni center hkrati primeren tudi za razstavišče. Zdaj pripravimo šest razstav na leto, v večini primerov gre za akademsko izobražene slikarje in kiparje, letos tretjič pa smo organizirali tudi likovno kolonijo.«
V društvu likovno kolonijo vidijo kot nekakšno nadgradnjo svojih dosedanjih prizadevanj z razstavami. V Kulturnem centru imajo primeren prostor za to, zavedajo pa se tudi vloge Bogeta Dimovskega, ki je vsa leta srce in duša likovnega dogajanja pri kranjskih Makedoncih. Za razstave vedno pripravijo kvalitetne zloženke s kompetentnimi umetnostnozgodovinskimi predstavitvami avtorjev, na odprtjih pa poskrbijo tudi za kulturni program z glasbo, folkloro in pogostitvijo z značilno makedonsko kulinariko. »Medtem ko Boge in Irena skrbita za strokovni del kolonije, so nastanitev, prehrana in čim udobnejše bivanje umetnikov ter skrb za primeren finančni okvir projekta stvari, za katere sem zadolžen jaz,« razloži Dimitrievski, ki je lahko še kako zadovoljen z odzivi gostujočih ustvarjalcev, saj so ti vselej navdušujoči.
»Lahko potrdim, da je bila avtorska ekipa letošnje kolonije zelo homogena, sad dobrega vzdušja so zagotovo tudi številna nova dela, ki so nastala v le treh dneh našega druženja,« razloži Irena Jeras Dimovska. »Udeležence sva z Bogetom povabila tudi v svoja domača ateljeja, popeljala sva jih po Kranju, jim pokazala glavne kulturne znamenitosti in skupaj z našo malo organizacijsko ekipo skrbela, da jim ves čas kolonije ni ničesar manjkalo.« Udeležence so v kulturnem centru obiskali tudi nekateri kranjski likovniki. Oba sogovornika sta tako rekoč v en glas potrdila, da bo slikarska kolonija ostala društvena stalnica tudi v prihodnje.