
Tuji jezik že v prvem razredu
Tudi za 18.219 učencev gorenjskih osnovnih šol se bodo v torek spet odprla šolska vrata. Šolski prag bo na Gorenjskem prvič prestopilo 2298 otrok, kar je 51 več kot lani.
Med najpomembnejšimi novostmi v novem šolskem letu je uvedba prvega tujega jezika kot neobveznega izbirnega predmeta v prvem razredu osnovne šole.
Vseh učencev, ki bodo v prihodnjem šolskem letu obiskovali osnovno šolo, je po podatkih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport 170.572, od tega 21.807 prvošolčkov. Šolsko leto se začenja tudi za srednješolce. Pri ministrstvu pričakujejo, da se bo v prihodnjem šolskem letu izobraževalo okoli 75 tisoč dijakov, od tega jih bo približno 20.700 obiskovalo prvi letnik. V prve letnike gorenjskih srednjih šol je ta čas vpisanih 1855 dijakov, po pričakovanjih jih bo v prihodnjem šolskem letu okrog 1950. Vseh vpisanih dijakov na Gorenjskem je trenutno 5813, po končanem vpisu naj bi jih bilo okrog 7000. »Dokončnih podatkov za srednje šole še ni, saj vpis v programe poklicnih tečajev in maturitetnega tečaja poteka šele konec septembra,« pojasnjujejo pri ministrstvu.
Tudi letos se ob vstopu v novo šolsko leto za učence obeta nekaj novosti. Pri ministrstvu so poudarili predvsem uvedbo prvega tujega jezika kot neobveznega izbirnega predmeta v prvem razredu osnovne šole. Že lani pa so na 61 osnovnih šolah, med njimi tudi na petih gorenjskih šolah, uvedli obvezno poučevanje prvega tujega jezika v drugem razredu. V prihajajočem šolskem letu se jim bo pridružilo še devetdeset novih, tako da bo v poučevanje prvega tujega jezika v drugem razredu vključenih 154 šol oziroma 388 oddelkov. Po prvotnih načrtih naj bi se sicer poučevanje tujega jezika v drugem razredu v dveh letih razširilo na vseh 450 osnovnih šol.
Starši pa si od novega šolskega leta verjetno obetajo predvsem to, da bi bilo manj burno kot lansko, ko so se kar vrstile tudi menjave na vrhu ministrstva. Ko se je lansko šolsko leto že iztekalo, je vodenje ministrstva prevzela dr. Maja Makovec Brenčič, pred njo pa sta na ministrskem stolu sedeli še dr. Stanka Setnikar Cankar in Klavdija Markež, prva dobrih pet mesecev, druga slabih pet dni. Preteklo šolsko leto je zaznamovalo tudi vprašanje financiranja, saj denarja zaradi varčevanja ni bilo toliko, kot bi ga v šolah želeli oziroma potrebovali. Zaradi varčevalnih ukrepov so med drugim začasno ukinili financiranje učne pomoči za otroke s posebnimi potrebami. Zaradi dogodkov na Osnovni šoli Deskle pa je znova stopilo v ospredje tudi vprašanje nasilja v šoli.