
Festival Avsenikove glasbe
Tridnevni Festival Avsenik v Begunjah je bil imenitna predstava Avsenikove glasbe v najrazličnejših izvedbah in obenem spomin na pokojnega Slavka Avsenika.
Begunje – Blizu šest tisoč oboževalcev Avsenikove glasbe iz Slovenije in Evrope, pa tudi iz dežel na drugi strani oceana, je tri dni v Begunjah uživalo ob poslušanju Avsenikovih skladb, ki jih je v različnih priredbah izvajalo nad tristo glasbenikov, pevcev in plesalcev iz Slovenije in tujine. To je bil enkraten spomin na julija umrlega začetnika narodno-zabavne glasbe Slavka Avsenika. Zato je bil njegov valček Spomin, napisan leta 1957, uvodna skladba petkovega prvega festivalskega večera.
Festival je bil tudi 60. obletnico nastanka polke Na Golici, ki je v skoraj šeststo aranžmajih najpogosteje izvajana Avsenikova viža. Begunjski glasbeni dogodek, ki je nastal po zamisli najmlajšega Slavkovega sina Gregorja, je bil tudi praznik veselja, saj je želel pokojni Slavko predvsem razveseljevati ljudi.
Ansambel Saša Avsenika, ki se mu je na odru pridružil s kitaro tudi Gregor Avsenik, je bil sam ali skupaj z drugimi izvajalci osrednji gost festivala, Sašo Avsenik se je skupaj z Betko Šuhelj dobro vživel tudi v vlogo voditelja. Da je Avsenikovim glasba položena v zibel, potrjujeta tudi Gregorjeva hči Monika in Blaž Avsenik, sin Slavka Avsenika mlajšega. Monika se razvija v odlično pevko, Blaž pa v džezovskega pianista. Med občinstvom so bili številni znani glasbeni obrazi. Avsenikova glasba je v Begunje privabila Tomaža Domicelja, ki je odraščal v soseščini legendarnega Avsenikovega kitarista Leva Ponikvarja. Iz ameriškega Clevelanda pa je prišel v Begunje legendarni Tony Petkovšek, največji ambasador polke, organizator obiskov Američanov v Sloveniji in voditelj glasbene oddaje na radiu Cleveland. Zanj sta Slavko Avsenik in njegova glasba nekaj vrhunskega.
Avsenikova glasba bo zaradi takih prireditev kot je festival, idej, ki jih uresničujejo na Slavkovem domu v Begunjah, in zaradi priljubljenosti med ljudmi živela še naprej. Premisleka vredna pa je ideja o ustanovitvi posebnega Avsenikovega muzeja, kakršnega imajo The Beatles.