Janez Puhar – izumitelj fotografije na steklo

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (8)

Vsekakor sodi med najbolj slavne Gorenjce tudi fotograf in izumitelj fotografije na steklo Janez Puhar. Rodil se je 26. avgusta 1814 v Kranju, kjer je 7. avgusta 1864 tudi umrl. Po poklicu je bil duhovnik, ki je kot kaplan služboval v Leskovcu pri Krškem, Metliki, Ljubnem, na Bledu in v Cerkljah na Gorenjskem. O zamisli fotografije na steklo in prvih rezultatih je javnost obvestil že leta 1841, izum pa se mu je posrečil leto kasneje, tako, da naj bi »uradno« svoj postopek fotografiranja na steklene plo­šče izumil leta 1842 med kaplanovanjem v Ljubnem.

Janez Puhar je vest o svojem izumu konec aprila 1843 prvič objavil v Carniolii. V prispevku z naslovom Novoiznajdeni postopek za izdelo­vanje prosojnih heliotipij na steklenih ploščah je opisal izsledke svojih raziskav. Komaj nekaj dni pozneje ga je ponatisnil ugledni Industrij­sko-obrtniški list za Notranjo Avstrijo. Poročilo, ki ga je Puhar v začetku novembra 1850 poslal Akademiji znanosti na Dunaju, je ta januarja 1851 objavila v svojih Poročilih.

Puharju so priznali avtorstvo postopka foto­grafiranja na steklo tudi v tujini. Leta 1851 je prejel priznanje na svetovni razstavi v Londonu, leta 1852 pa diplomo ene od pariških akademij. Njegove raziskave sodijo v obdobje izumiteljev in inovatorjev, znano kot era dagerotipije, to je fotografiranje na posrebreno kovinsko ploščo. Sprva se je z njo ukvarjal tudi Puhar, vendar je kmalu prešel na postopek fotografiranja na steklo.

Janez Puhar ni imel učencev. Njegov posto­pek je bil zapleten in se ob poznejših in preprostejših načinih izdelave fotografij ni mogel uveljaviti, je pa steklena plošča v fotografiji postala nosilka negativa, vendar so do tega odkritja prišli drugi izumitelji. Puhar stekla ni izrabil za negativ, temveč ga je spremenil v unikatno pozitivno sli­ko. Njegov način je temeljil na žveplovih pa­rah, s katerimi je deloval na premazano stekle­no podlago, ki je imela določene prednosti pred takrat uveljavljeno srebrno ploščo.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Škofji Loki se je 4. 8. 1684 rodil pravnik Franc Krištof Wagathey (tudi Wogathey, Bogataj), član Akademije operozov, leta 1730 povzdignjen v plemiški stan.

V Kranju se je 5. 8. 1698 rodil jezuitski pridigar Lovrenc Pogačnik. Pripravil je prvi priročnik s slovenskimi besedili.

V Kranju se je 6. 8. 1887 rodil pesnik in pisatelj Gustav Strniša. Opravljal je različne službe. Bil je uradnik, časnikar in igralec v Kranju, Ljubljani in Mariboru.

Na Bledu se je 6. 8. 1931 rodil Ivan Piber. Kot član jugoslovanske reprezentance je bil na evropskem prvenstvu v kegljanju na ledu 1966 tretji in leta 1969 prvi.

V Stražišču pri Kranju se je 8. 8. 1882 rodil ustanovitelj rodovnika čistokrvnih psov, veterinar in kinolog Lovro Tepina.

V Ljubljani se je 9. 8. 1932 rodila mladinska pisateljica, pedagoška delavka Berta Golob iz Struževega pri Kranju. Nekaj časa je bila tudi stalna sodelavka Gorenjskega glasa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 17. maj 2019 / 15:13

Še zadnjič pod taktirko Jožefa Močnika

Cerklje – Jutri, v soboto, ob 19. uri bodo člani Komornega moškega pevskega zbora Davorina Jenka še zadnjič nastopili pod taktirko dolgoletnega dirigenta in umetniškega vodje Jožefa Močnika. Sklepn...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Na vižah tudi lanska zmagovalca

Znanih je deset izvajalcev, ki bodo junija sodelovali na 9. Večeru slovenskih viž v narečju v Škofji Loki.

Kronika / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Za policisti zahtevno leto

Kadrovsko podhranjena gorenjska policija je bila lani dodatno obremenjena zaradi zagotavljanja varnosti ob predsedovanju Slovenije svetu Evropske unije in drugih pomembnih dogodkih.

Kronika / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Dvajset let za umor staršev

Blaža Mištrafovića s Spodnje Senice pri Medvodah so za dvojni umor iz koristoljubja in na zahrbten način obsodili na dvajset let zapora.

Kronika / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Kriminal

Kamničanu zasegli konopljo Kamnik – Kamniški policisti so ta teden za čas zbiranja obvestil odvzeli prostost 26-letnemu Kamničanu, ki ga sumijo stori...

Tržič / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Obnova mostu v Retnjah

Tržič – Lansko jesen je Občina Tržič začela obnavljati most čez Tržiško Bistrico pod naseljem Retnje. Najprej je bila na vrsti obnova vozišča in kovinske konstrukcije. Ker je bil...