Program Svit rešuje življenja
S testiranjem na prikrito krvavitev v blatu je mogoče odkriti predrakave spremembe na črevesni sluznici, raka pa v zgodnji fazi, ko je še ozdravljiv. V prvem mesecu izvajanja Programa Svit je bil odziv vabljenih nekaj manj kot 39-odstoten.
Ljubljana - V prizadevanjih, da bi zmanjšali obolevnost za rakom na debelem črevesu in danki, predvsem pa zmanjšali število ljudi, ki v Sloveniji vsako leto umrejo zaradi te bolezni, je bil uveden program Svit. Ta državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki je namenjen moškim in ženskam med 50. in 69. letom starosti. S testiranjem na prikrito krvavitev v blatu je mogoče v okviru programa odkriti že predrakave spremembe na črevesni sluznici, raka pa v zgodnji fazi, ko je še ozdravljiv. Izvajanje programa Svit se je začelo 18. junija. V začetni fazi izvajanja, ki bo trajala do jeseni, pošiljajo iz Centra Svit vabila v program v treh zdravstvenih regijah: celjski, ljubljanski in kranjski. »V prvem mesecu smo odposlali 3001 vabilo in dobili 1162 izjav o prostovoljnem sodelovanju v programu. To je malo manj kot 39 odstotkov, kar je čisto na začetku izvajanja programa, pa še sredi počitnic, spodbudno,« je povedala vodja programa Jožica Maučec Zakotnik, dr. med. spec..
»Naš cilj je vsaj 75-odstotna odzivnost, kar naj bi dosegli že jeseni, ko bo program stekel na državni ravni. S programom Svit naj bi približno dvesto ljudem na leto rešili življenje, tristo manj pa jih bo zbolelo za to boleznijo, ker v programu odkrivamo in odstranjujemo že predrakave spremembe (polipe). Pomemben je tudi finančni prihranek, saj se tako izognemo dragemu zdravljenju,« je povedala Zakotnikova.
Prvi udeleženci programa Svit so na dom dobili testne komplete in v laboratoriju že analizirajo prve vzorce. Prve specialistične preglede debelega črevesa bodo pri ljudeh, pri katerih bodo odkrili prikrito krvavitev v blatu, v programu Svit opravili konec avgusta.