
Postavili kip Ceneta Avguština
V Radovljici so v sredo odkrili kip umetnostnega zgodovinarja dr. Ceneta Avguština. Bronasto skulpturo, delo akademske kiparke Tatjane Kostanejvić, je Občina Radovljica postavila na trgu pred cerkvijo.
Radovljica – V sredo so na Linhartovem trgu odkrili kip dr. Ceneta Avguština (1923–2010), umetnostnega zgodovinarja in konservatorja, častnega občana občine Radovljica. Kot je v nagovoru na slovesnosti poudaril dr. Damir Globočnik, Cene Avguštin sodi v prvo povojno generacijo umetnostnih zgodovinarjev, bil pa je tudi med prvimi muzealci in konservatorji, ki so delovali izven Ljubljane. V začetku petdesetih let prejšnjega stoletja se je po diplomi na ljubljanski Filozofski fakulteti zaposlil v Kranju kot prvi kustos in upravnik novoustanovljenega mestnega muzeja, kjer je skrbel tudi za organizacijo spomeniškega varstva na celotnem gorenjskem področju. Kot direktor muzeja je uspel postaviti temelje muzealstva in razstavnega življenja v Kranju in na Gorenjskem.
»Znanstveno delovanje dr. Ceneta Avguština je enako pomembno področje kot njegovo delo na področju muzealstva in galerijske dejavnosti. Najbolj priljubljene teme njegovega znanstvenega proučevanja so bile arhitekturno-urbanistični in naselbinski razvoj gorenjskih srednjeveških mest in trgov ter njihova primerjava s srednjeevropskimi mesti,« pojasnjuje Globočnik.
»Za popularizacijo kulturne dediščine si je prizadeval s poljudnimi in strokovnimi predavanji. Bil je tudi eden izmed najbolj priljubljenih predavateljev s področja umetnostne zgodovine in kulturne dediščine. Malokdo med nami ve, da je več kot trideset let vsak torek predaval pacientom v psihiatrični bolnišnici v Begunjah, po drugi strani pa redkokateri izmed nas ni imel priložnosti prisluhniti vodstvu dr. Ceneta Avguština po njegovem domačem mestu, po Radovljici, za katero vemo, da jo je imel neizmerno rad. Zato je prav, da sta se občina in kiparka odločili za postavitev kipa tu v Radovljici – tako bo v prihodnje dr. Cene Avguštin med nami prisoten vsaj na simbolen način, da se bomo lahko spomnili tudi na njegove tehtne in pogoste besede, ki nam jih je polagal na srce – naj varujemo kulturno dediščino v domačem kraju.«