Večerja z vitezom
Dvajseto srečanje mest na Venerini poti vabi v nedeljo v Radovljico. Marsikdo se vpraša, kje, hudiča, pa je ta Venerina pot? Pojasnit jo pride sam vitez in minezenger Ulrik Liechtesteinski, ki jo je natanko opisal v viteškem romanu V službi dame, napisanem v prvi osebi in verzih sredi 13. stoletja. V njem je zapisan tudi prvi slovenski posvetni stavek: Buge was primi, gralwa Venus, Bog vas sprejmi, kraljica Venera. Res da je Ulrik umrl 26. januarja 1275, a med zgodovinarji velja za osebnost, ki je še vedno zelo živa in ne docela raziskana. Seveda je treba Ulrika oživeti, kar bo storil moj prijatelj in igralec Vid, ki si zasluži viteško večerjo. Protokol je pripravljen, flavtistka pride. Ko sem se naveličala brskati po srednjeveških jedilnikih, sem se raje vprašala, s čim bi mu na Venerini poti morda postregli na prvi postaji v Trevisu in deveti dan v Beljaku.
Piščančja stegna s polento in treviškim radičem
Za 4 osebe potrebujemo: 4 piščančja stegna, 1 šalotko, 2 vejici rutice, 2 vejici majarona, 1 žlico peteršilja, sol, beli poper, 1 dl neslane zelenjavne osnove;
za omako: 20 g masla, 80 g šalotke, 1 dl rdečega vina, razmaščen sok od stegen;
za polento: 160 g polente, 2 žlici mascarponeja, sol, 40 g masla;
za treviški radič: 4 glavice radiča, 30 g masla, sol, črni poper.
Stegna solimo, popramo in jih povaljamo v mešanici sesekljanih zelišč. V ponvi, primerni za peko v pečici, segrejmo olje in stegna opečemo. Pečico ogrejemo na 210 °C, damo ponev v pečico in spečemo do konca (okoli 15–20 minut). Zalivamo z zelenjavno osnovo.
Polento po navodilu skuhamo, jo zvrnemo v namaščen pekač in enakomerno razmažemo na centimeter visoko. Počakamo, da se povsem ohladi. Nato jo razrežemo na kvadrate, kroge ali rombe in na maslu zlatorjavo zapečemo.
Za omako spenimo maslo, dodamo sesekljano šalotko in vino, ukuhamo, da se zgosti, in dodamo razmaščen sok iz ponve, v kateri se je pekel piščanec.
Štiri glavice radiča razrežemo na polovice, segrejemo 30–40 g masla, dodamo radič, solimo in popramo. Radič naj bo le v eni plasti. Ogenj znižamo na minimum, dušimo 10 minut, nato radič obrnemo in dušimo še 8–10 minut.
Na krožnike damo po eno stegno, zapečeno polento in radič in prilijemo omako. Lahko pa omako serviramo tudi v omačnici.
Postrvi v marinadi
Za 4 osebe potrebujemo: 4 srednje velike šarenke, 1 dl oljčnega olja, pol čebule, tenko narezane, 1 strok narezanega česna, šopek žajblja, poprova zrna, brinove jagode, 2 dl dobrega vinskega kisa, 2,5 dl suhega belega vina, sol, poper, pirino moko.
Očiščene ribe posolimo in popramo. V globlji ponvi segrejemo olje, povaljamo ribe v moki, dobro otresemo in na obeh straneh zapečemo. Pazimo, da jih ne zažgemo. Nato jih damo v ozko porcelanasto ali stekleno posodo. Na olju nato podušimo čebulo in česen, da posteklenita, dodamo žajbelj, kis, vino, začimbe in malo soli.
Zavremo, pustimo kuhljati 10 minut in prelijemo ribe. Posodo zapremo. Če nima pokrova, jo zapremo s kuhinjsko folijo. Posodo damo za 24 ur v hladilnik.
Ribe zložimo na pripravljene krožnike, jih okrasimo s tenkimi rezinami limone in lističi peteršilja in ponudimo.
Pa dober tek!