Ohranjajo tradicijo
V Srednji vasi v Bohinju bo drugo leto Vasovanje dopolnilo šestdeseti rojstni dan, sobota je bila namenjena tradicionalni Kmečki ohceti v Bohinju, tokrat na žalost brez prave neveste in ženina, nedelja pa otrokom.
Minuli konec tedna je del Bohinja stopil v neki drugi čas, v čas šeg in navad, ki so zaznamovale bohinjsko preteklost. V petek zvečer je okoli sto petdeset obiskovalcev izkusilo tradicionalno vasovanje, ki so ga v istoimenski igri v jedru vasi ob vaški lipi uprizorili folklorniki Kulturnega društva Bohinj. Kot je povedal Jure Sodja iz turističnega društva Bohinj, je bila igra prvič uprizorjena davnega leta 1956, torej letos praznujejo 59-letnico uprizarjanja, kar jo uvršča med igre, ki so že postale tradicija.
Z Vasovanjem staro vaško jedro Srednje vasi s svojim ohranjenim ambientom postane svojevrsten časovni stroj, ki prikazuje stare običaje, ki so se godili v starih časih v Bohinju. »Folklorniki z njim oživljajo običaj, ko so se fantje ob večerih zbirali na vasi in prepevali pod okni deklet, da jim omehčajo srca ali pa dokažejo svojo ljubezen. V upanju, da jih bo slišala njihova ljuba in ne njena mati, ki bi jih z vedrom vode spodila od hiše, so vztrajali vsak na svoj način. Le redkim je uspelo, da mu je najdražja v znak ljubezni prižgala cigaro in mu pripela najlepši nagelj s svojega okna na prsi,« razloži Jure Sodja, ki posebej opozarja tudi na pomen prireditve za prenašanje in predstavitev običajev ter ohranjanje bohinjskega narečja, ki mu posvečajo posebno pozornost, saj ga še zlasti mlajši folklorniki sploh ne poznajo več ali pa jim povzroča nemalo težav.
Folklorni konec tedna pa je dopolnila še tradicionalna Kmečka ohcet, ki se je letos na žalost odvijala brez pravega ženina in neveste in so njuno vlogo ravno tako prevzeli folklorniki, tokrat iz KUD Triglav iz Srednje vasi. Ob kmečki ohceti so pripravili tudi tržnico na prireditvenem prostoru Pod skalco. Kmečka ohcet se je pričela s povorko z vozovi s prireditvenega prostora do cerkve sv. Janeza Krstnika, pri mostu pa je povorko pričakala tudi tradicionalna šranga. »Ženin se je v povorki z vozovi in konji pripeljal do nevestinega doma Pod skalco. Ko so se domači le poslovili od svoje hčerke, so naložili bogato balo na vozove in poročni sprevod se je odpeljal proti cerkvi. Po pogajanjih in plačilu šrange sta uspela dahniti svoj 'da' v slikoviti cerkvici sv. Janeza Krstnika. Sledil je prihod neveste na ženinov dom in svatovščina, ki se je golida na že omenjenem prireditvenem prostoru. Vse skupaj je bilo dobro zabeljeno s pristnimi bohinjskimi izreki in navadami, ki jih tudi v današnjih dneh ne bi smeli kar tako pozabiti,« ob kmečki ohceti pravijo v Turističnem društvu Bohinj. Za glasbeno razpoloženje ob ohceti so kasneje skrbeli na Veseljakovi zabavi ansambli Mladi Godci, Ansambel Viharnik, Ansambel Anžeta Šuštarja z Alenko Gotar in Šank kvintet.
Nedelja pa je bila namenjena najmlajšim, saj je gostila priljubljeno tradicionalno otroško prireditev B.O. FejST, ki v Bohinju nikoli ne mine tudi brez simpatičnih čarovniških vragolij in gledaliških predstav. Pa še za kakšno plesno in tudi izobraževalno zanimivost poskrbijo njeni organizatorji.