Simon Šubic in fizika v slovenščini

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (7)

Slovenci smo dali Avstro-Ogrski in svetu izredno veliko znanstvenikov. Med njimi so pomembni tudi trije slovenski fiziki, ki so delovali v drugi polovici 19. stoletja na avstrijskih univerzah: na Dunaju Jožef Stefan, v Innsbrucku Nace Klemenčič in v Gradcu Simon Šubic. Med njimi je bil »najbolj slovenski« Šubic, avtor prve fizikalne razprave v slovenščini. Rodil se je 28. oktobra 1830 v Brodeh v Poljanski dolini, umrl pa v Gradcu 27. julija 1903.

Simon Šubic je do dvanajstega leta pastirjeval v domačem kraju, nato pa se je šolal v Škofji Loki, Celju in Ljubljani. Leta 1852 se je vpisal na filozofsko fakulteto dunajske univerze. Kot za­veden Slovenec ni dobil delovnega mesta v domačih krajih in so ga, kot mnogo drugih, skušali uporabiti kot nemškega civilizatorja drugih nenemških narodov. Leta 1861 so ga po koncu neoabsolutizma skupaj z drugimi »Nemci« izgnali iz Ogrske. Nato je dobil službo na novoustanovljeni realki na Dunaju, vendar se je zaradi bolezni kmalu preselil v Gradec, kjer je od leta 1864 na graški trgovski akademiji učil alge­bro, fiziko in osnovno mehaniko. Od 1867 je predaval na graški univerzi, kjer je bil tudi imenovan za izrednega profesorja teoretične fizi­ke, vendar brez prejemkov. Prejemal je le kolegnino od slušateljev.

Ker je bil razglašen za slovenskega agitatorja, mu je bila pot do napredovanja zaprta, tako da je ostal do upokojitve 1903 neplačani izredni profesor. Ponudbo, da bi na zagrebški univerzi prevzel stolico za fiziko, je zavrnil, vendar je v njenem glasilu Rad objavljal razne fizikalne razprave v slovenskem jeziku. Te Šubičeve razprave so bile prve znanstvene fizikalne razprave v slovenskem jeziku in so to ostale skoraj sedemdeset let. V njih je utemeljil osnove za slovensko meteorološko terminologijo in vanjo vnesel tudi raz­ne domače izraze in pregovore o vremenu. Potem ko je zagrebška akademija zahtevala, da morajo biti njegove razprave pre­vedene v hrvaščino, ji Šubic prispevkov ni več pošiljal.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V naselju Ladja pri Medvodah se je 27. 7. 1923 rodil gospodarstvenik Janez Beravs. Bil je generalni direktor Save in kasneje direktor Gorenjske banke v Kranju.

Na Dobenem pri Mengšu se je 28. 7. 1886 rodil slovenski narodni delavec Frank Aleš. Slovenski narodni podporni jednoti V ZDA je pridružil druge slovenske organizacije.

V Repnjah pri Vodicah se je 28. 7. 1911 rodil bibliotekar, novinar Cene Kranjc. Med drugim je bil tudi glavni urednik Slovenskega poročevalca. Umrl je 27. 2. 1993 na Golniku.

Na Slovenskem Javorniku se je 29. 7. 1929 rodil pisatelj Viktor Gregorač. Prvi na Slovenskem je likovno upodobil streljanje talcev.

V Poženiku pri Cerkljah na Gorenjskem se je 1. 8. 1802 rodil narodopisec in pesnik Matevž Ravnikar - Poženčan. Prvi je začel zapisovati ljudske pravljice in pripovedke.

V Ljubljani se je 1. 8. 1920 rodil gospodarstvenik Dušan Horjak. Med drugim je bil direktor več velikih tekstilnih podjetij v Tržiču in Kranju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 17. maj 2018 / 22:23

Alpski večer

Konec tedna je bil glasbeno obarvan. Istočasno so bili v soboto zvečer trije zanimivi dogodki: Stožice so gostile težko pričakovani koncert pevske zvezde Enriqueja Iglesiasa, Lizbona letošnji izbor za...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 30. marec 2016 / 16:05

Zimzelen za dostojno starost

Starost uporabnikov storitev Varstveno-delovnega centra Kranj se viša, najstarejši stanovalec v njihovi bivalni enoti ima devetinšestdeset let. Dom za starejše v tem primeru ne bi bil ustrezna izbira,...

Škofja Loka / sreda, 30. marec 2016 / 16:01

Naučile so se presti

Škofja Loka – Pred kratkim je našo radovednost zbudila skupina žensk za kolovrati, ki smo jih opazovali skozi izložbeno okno Rokodelskega centra DUO v Škofji Loki, ki deluje v okviru Razvojne agenc...

Kranj / sreda, 30. marec 2016 / 16:00

Najslabši zrak je pozimi

Kranj – V minuli zimi je bilo kar nekajkrat slišati opozorila, da je presežena mejna koncentracija prašnih delcev v zraku in da ARSO odsvetuje rekreacijo na zraku zlasti za vrtce in šole. Tudi v Kr...

Mengeš / sreda, 30. marec 2016 / 16:00

Potrdili proračun

Mengeški občinski svetniki so na nedavni seji sprejeli 10,3 milijona evrov težak občinski proračun za leto 2016, v katerem načrtujejo tudi slabih 8,7 milijona evrov odhodkov.

Razvedrilo / sreda, 30. marec 2016 / 15:59

Folklora mladih tke vezi

V Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah je bil že peti mednarodni mladinsko-otroški folklorni festival Ringaraja, ki se ga je udeležilo več kot dvesto otrok iz petih držav.