Spomin na prva padla partizana
V Kamniku so se v soboto ob spomeniku pri Titanovi brvi spomnili prvih žrtev 2. svetovne vojne na Kamniškem.
Kamnik – Srečanje pri Titanovi brvi so tudi letos pripravili člani Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik, ki vsakoletno tradicijo ohranjajo navkljub temu, da so se – kot je poudaril predsednik združenja Matevž Košir – že nekajkrat pojavile težnje, da praznovanja ne bi bilo več, »a zgodovina je takšna, kakršna je.«
Vstaja na Kamniškem se je začela sredi poletja 1941, natančneje 27. julija, ko je kamniška bojna skupina dobila nalogo, da zažge vojaško skladišče bencina na Zapricah, minira smodnišnico, pretrga telefonske zveze s Kranjem, blokira vse ceste, ki vodijo v Kamniško okrožje, poruši mostova čez Kamniško Bistrico na Perovem ter napade še nekatere druge vojaške objekte v Kamniku, a akcija zaradi izdaje ni povsem uspela. Skupina je pri perovski brvi čez Kamniško Bistrico padla v zasedo, Nemci pa so ubili borca Kamniške čete Dominika Mlakarja in Antona Miklavčiča, ki se ju Kamničani spominjajo kot prvi žrtvi druge svetovne vojne v občini. Kot je v svojem nagovoru poudaril podžupan Igor Žavbi, je s kamniškega območja v partizane odšlo razmeroma veliko občanov, veliko je bilo med vpojno tako tudi žrtev. »Vojna je ljudi razdvojila. Veliko se jih je odločilo stopiti nasproti sovražniku. Na drugi strani pa ni bilo malo tistih, ki so stopili sovražniku v bran. Borke in borci NOB se niso borili samo proti tujemu sovražniku, na nasprotni strani je bilo žal tudi veliko Slovencev. Maja 1945 se je vojna končala in povsem jasno je, kdo je bil zmagovalec. Domači poraženci pa še vedno niso priznali svojega poraza. Danes se veliko govori o spravi. Tudi sam sem jo v svojih nagovorih mnogokrat omenil. Pa ne zato, ker je to v zadnjih časih moderno, pač pa zato, ker mislim, da je prav, da moja generacija, ki je na vrhuncu svoje moči, stopi skupaj in preseže delitve naših prednikov,« je med drugim poudaril podžupan in poudaril, da se zadnje čase na različnih mestih pojavlja veliko sovražnega govora, na tovrstnih prireditvah pa se vedno srečuje le peščica istih ljudi.
Srečanje so s kulturnim programom popestrili pevci DKD Solidarnost in recitator Goran Peršin iz Komende ter praporščaki, delegacija pa je k spomeniku položila tudi venec.