
Koncepti sodobne umetnosti
V Sokolskem domu je do 12. avgusta na ogled pregledna slikarska in kiparska razstava članov Združenja umetnikov Škofja Loka.
Škofja Loka – Pregledne razstave umetniških del večjega števila ustvarjalcev vedno tvegajo, da bodo v svoji raznolikosti tako konceptualnih motivov kot izraznih tehnik gledalca zmedle s svojo navidezno anarhično neurejenostjo. Pa vendar tovrstne razstave v najmanj dveh smislih predstavljajo pomembno, celo nujno kulturno-umetnostno sintezo.
Umetniška dela namreč gledalca nagovarjajo onkraj skupne rdeče niti in na ta način poudarjajo sam individualističen proces ustvarjanja, obenem pa napotijo gledalca k samostojnemu razmišljanju o tem, kar vidi. »Sleherno umetniško delo je koncept, načrt, z nekimi globljimi hotenji in sporočili. In od gledalčeve sposobnosti vživljanja v umetnino je odvisno, ali mu razstava nudi kaj ali nič. Umetniška resnica posameznega umetnika je včasih skrita in zahteva nekoliko več truda, da jo dekodiramo. Razstavo smo gledalcu poskušali približati tako, da smo ji dali naslov Novejše slikarstvo in kiparstvo na Loškem, s tem pa tudi skupno vsebino,« je ob odprtju razstave, na kateri se s svojimi deli zadnjega obdobja predstavlja dvaindvajset članic in članov združenja, dejal umetnik Herman Gvardjančič.
Razstava pa je poleg individualne paradigme pomembna tudi s perspektive kolektivnega, saj na enem mestu združuje in predstavlja kakovosten raznovrsten umetnostni presek ustvarjalk in ustvarjalcev celotne loške regije. Vrhunski domet dokazujejo tudi njihova mnoga uspešna sodelovanja ter prejete nagrade na razstavah doma in po svetu. Tako je Tina Dobrajc prejela Jakopičevo priznanje, Mito Gegič je imel samostojni razstavi v Carigradu ter v Indiji, Berko je prejel nagrado za grafiko v Majdanpeku, Sanela Jahić na razstavi mladih v Kostanjevici, medtem ko je Marjan Žitnik prejel nagrado za brezčasno slovensko oblikovanje. Škofjeloški umetniki, denimo Barbara Demšar, Irena Dimovska, Boge Dimovski, Rado Dagarin in Franc Novinc so v zadnjem obdobju sodelovali na razstavah v Vidmu, na Dunaju, v Zagrebu, Ljubljani, Ajdovščini in Kranju. Seveda niso manjkale niti razstave in projekti v Škofji Loki, kjer so se nedavno odzvali vabilu ob 10. obletnici pobratenja Škofje Loke s Freisingom, tudi sicer pa so loški umetniki odprti za aktivno sodelovanje s tovrstnimi društvi iz ostalih regij.
Združenje umetnikov med drugim nadaljuje tudi s projektom zbiranja del najboljših sodobnih loških slikarjev, ki bodo na ogled na stalni razstavi. Mnoga od trenutno razstavljenih del bi si zaslužila uvrstitev v to še nastajajočo zbirko, ki bo prav gotovo postala pomemben člen v loški umetniški tradiciji v najvišjem domačem pa tudi mednarodnem merilu.