Gorela kmetija sredi vasi
V torkovem požaru na kmetiji Pri Lukš v Stražišču pri Kranju sta popolnoma zgorela hlev in gospodarsko poslopje. Z rdečim petelinom se je spopadalo več kot sto gasilcev.
Stražišče pri Kranju – »V 33 letih gasilske kariere še nisem videl tako obsežnega požara,« je povedal kranjski poklicni gasilec Miran Štular, ki je v torek popoldne vodil gasilsko intervencijo na velikem požaru na kmetiji Pri Lukš v središču Stražišča pri Kranju. V njem sta do tal zgorela hlev in gospodarsko poslopje, ogenj je uničil tudi nekaj kmetijske mehanizacije, eno tele je poginilo. Takojšnjemu odzivu številnih gasilskih enot in sosedov pa se gre zahvaliti, da posledice požara v vročem julijskem popoldnevu niso bile še znatno večje, saj kmetija stoji sredi strnjenega naselja. Zaradi tega požara se je vžgalo tudi ostrešje na bližnjem gospodarskem poslopju, vendar tam do večje škode zaradi hitre intervencije gasilcev ni prišlo. Požarno stražo so na pogorišču gasilci izvajali še vso noč in naslednji dan, dokler niso odstranili večine tlečega sena. Kot so pojasnili na Policijski upravi Kranj, je do požara, ki je povzročil ogromno gmotno škodo, najverjetneje prišlo zaradi samovžiga.
V intervenciji je sodelovalo več kot sto poklicnih in prostovoljnih gasilcev iz okoliških društev s 26 vozili, ki so požar uspeli omejiti v približno uri in pol. »Gasilcem v zaščitnih oblekah so gašenje oteževale zelo visoke temperature, zato so se morali razmeroma hitro menjavati. Dodatno težavo je predstavljalo strnjeno naselje in živina v hlevu, ki jo je bilo potrebno najprej rešiti. Ker je bila živina vznemirjena, so pri tem pomagali sosednji kmetje, ki so se zelo hitro odzvali,« je razložil Štular in posebej pohvalil hitro odzivnost prostovoljnih gasilcev.
»Bil sem v zadrugi, ko me je poklicala žena, da pri nas gori. Ko sem prispel domov, je bilo že vse v ognju, približno 50 ljudi pa je že pomagalo reševati, kar se je dalo. Vsem sem zelo hvaležen,« je dan kasneje povedal lastnik kmetije Janez Porenta. Od 34 glav živine, ki je bila v pogorelem hlevu, je eno tele poginilo, tri teleta pa so bila tako opečena, da jih je takoj oddal v klavnico, z njimi pa je potovalo tudi šest bikov, ki so bili že dovolj stari. Tudi stroje so v glavnem rešili, le trije so pogoreli, je še dodal Porenta. Preostalo živino so začasno preselili v prostoren hlev kmetije Pri Foltan, ki jo je leta 1980 tudi prizadel velik požar. Njen gospodar Pavle Križnar je povedal, da kmetijo počasi opuščajo, v hlevu pa imajo od nekdaj 40-glave živine le še šest glav, zato so lahko sprejeli živino iz hleva svojega sovaščana, ki se je znašel v stiski.
Pri reševanju živine, mehanizacije in drugega premoženja so v torek popoldne pomagali številni vaščani. Med njimi je bil tudi Darko Plesnik, lastnik avtomehanične delavnice in bara Plesnik. »Takoj ko smo zagledali dim, nas je iz lokala pet odhitelo do Lukša. Prispeli smo še pred gasilci in takoj začeli močiti hlev sosednje kmetije Lavtar, saj je nekdo takoj pripeljal motorno brizgalno. Kasneje smo pomagali tudi drugim kmetom, ki so iz hleva reševali živino,« je povedal.