Medtem ko v nekaterih občinah povpraševanja po počitniškem varstvu ne zaznavajo, pa je v Medvodah zanj veliko zanimanja. / Foto: Tina Dokl

Počitniško varstvo le malokje

Na Gorenjskem le redke občine omogočajo vsaj osemurno počitniško varstvo mlajših osnovnošolcev. V Kamniku ga letos organizirajo že deveto leto zapored.

V Medvodah počitniško varstvo, ki traja devet ur dnevno, zagotavljajo pet let. Občina pokriva približno šestdeset odstotkov stroškov, preostalo pa plačajo starši s kotizacijo, ki znaša 35 evrov na teden. Otroci dobijo tudi štiri obroke, ki jih pripravijo v vrtcu.

Kranj – Medtem ko otroci ta čas uživajo v brezskrbnih počitnicah, pa slednje številnim staršem mlajših osnovnošolcev prinašajo skrbi, saj morajo zanje zagotoviti varstvo. Ker večina nima na voljo desetih tednov dopusta, kolikor trajajo počitnice, marsikdo pa tudi ne starih staršev, ki bi lahko pazili vnuke, ostanejo na voljo različne aktivnosti, ki pa znajo biti precej drage. Poleg tega številne potekajo le po nekaj ur dnevno, kar zaposlenim staršem, ki bi potrebovali vsaj osemurno varstvo, ne pomaga kaj dosti. V nekaterih občinah so tako začeli organizirati počitniško varstvo za mlajše osnovnošolce, ki se začne v zgodnjih jutranjih urah in konča popoldne.

Počitniško varstvo v Kamniku in Medvodah

Tak primer je Kamnik, kjer med poletnimi počitnicami varstvo za učence od prvega do petega razreda organizirajo že deveto leto. Zanimanje je iz leta v leto večje, v dveh mesecih pa se bo v varstvo, ki ga izvajajo med 7. in 16. uro, vključilo 142 otrok iz Kamnika pa tudi nekaterih okoliških občin. »Letos so čisto vsi termini maksimalno zapolnjeni. Število otrok se giblje od 28 do 40, povprečno pa so v varstvo vključeni tri tedne. Rdeča nit letošnjega programa so slovenski mladinski filmi,« je pojasnila Gordana Kotnik iz Društva počitniško varstvo Kamnik. Prostore za varstvo jim je odstopila Osnovna šola 27. julija, kosilo in malico pa jim pripravljajo v Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra. Program sofinancira občina, prispevek staršev pa znaša osem evrov na dan.

Podobno imajo počitniško varstvo, ki ga omogočajo devet ur dnevno, že pet let urejeno v Medvodah, le da tam ne poteka dva meseca, pač pa prvo polovico julija in drugo polovico avgusta. Zanimanje za program je tudi v preostalem delu poletja, je pojasnil v. d. direktor Javnega zavoda za kulturo in mladino Medvode Aleš Kalan: »Verjetno bomo že naslednje leto dodali še dva termina za varstvo, če ju bo občina pripravljena financirati. Občina namreč pokriva približno šestdeset odstotkov stroškov, preostalo pa plačajo starši s kotizacijo, ki znaša 35 evrov na teden. Znova smo pripravili pester program aktivnosti, otroci pa vsak dan dobijo tudi štiri uravnotežene obroke, za kar poskrbi Vrtec Medvode.« Varstvo izvajajo v klubu Jedro, Kalan pa pričakuje, da bodo vsi štirje termini polno zasedeni in da se bo skupaj v program vključilo okoli 160 otrok.

V Škofji Loki uvedli jutranje varstvo

Korak naprej so letos naredili v Škofji Loki, kjer je Društvo prijateljev mladine tradicionalne triurne počitniške aktivnosti Dobimo se ob pol desetih na OŠ Ivana Groharja razširilo z jutranjim in popoldanskim varstvom, tako da program izvajajo šest ur dnevno – od 7.30 do 13.30. A obisk jutranjega varstva je bil vsaj ta teden, ko so z njim začeli, slabši od pričakovanj, zato se bodo v nadaljevanju na podlagi števila prijav sproti odločali, ali ga bodo organizirali. V torek zjutraj so na primer varovali le tri prvošolčke, prijavljenih je bilo sicer nekaj več. »Gre za novost in morda nekateri starši o tej možnosti niti niso obveščeni. Ta teden jutranje varstvo izvajamo poskusno, potem bomo pa videli, kako se bo obneslo. Za izvedbo pa je treba imeti vsaj okoli deset udeležencev. Je pa ponovno na dober odziv naletel program Dobimo se ob pol desetih, ki ga na dveh lokacijah povprečno obiskuje sedemdeset otrok,« je povedala mentorica Maja Pušenjak. Aktivnosti subvencionirajo občina in donatorji, šesturni dnevni program pa starše stane petnajst evrov na teden, pri čemer morajo otroci malico prinesti od doma.

O uvedbi počitniškega varstva razmišljajo tudi v Žirovnici, kar je bila ena od predvolilnih obljub župana Leopolda Pogačarja. Projekt bi vodila osnovna šola, finančno pa bi ga podprla občina, ki bi skušala poiskati tudi dodatne vire financiranja na razpisih. Letos so zagotovili 2.200 evrov za pripravo naloge o možnih oblikah organizacije poletne šole, v proračunu za prihodnje leto pa so že predvideli 15 tisoč evrov za morebitno izvedbo.

Drugje ni povpraševanja

V večini občin pa daljše, vsaj osemurno poletno varstvo mlajših osnovnošolcev, ki ni komercialno naravnano, ni zagotovljeno. Ne izvajajo ga niti osnovne šole največje, kranjske občine. »Problem je v plačilu, saj tovrstno delo ni sistemizirano. Prav tako se zaradi manjšega števila otrok v različnih časovnih obdobjih pojavi vprašanje racionalnosti izvajanja počitniškega varstva in nekateri prijavljeni otroci se varstva kasneje ne udeležijo,« je pojasnila Mendi Kokot iz službe za stike z javnostjo Mestne občine Kranj in dodala, da prošnjo za izvedbo varstva izražajo redki posamezniki. »Leta 2011 so Kranjski vrtci v času poletnih počitnic sprejemali v varstvo tudi prvošolčke, v zadnjem obdobju pa ne več,« je še povedala.

Na Občini Bled pravijo, da po informacijah iz osnovne šole in mladinskega centra potrebe po varstvu mlajših osnovnošolcev niso posebej zaznane, bodo pa različne dejavnosti organizirali v mladinskem centru, otrokom je na voljo oratorij ... Potrebe po počitniškem varstvu osnovnošolskih otrok niso zaznali tudi na Občini Jesenice, zato o organizaciji takšnega varstva ne razmišljajo. Kot poudarjajo, so pri organizaciji počitniških aktivnosti za otroke in mladino že vrsto let zelo aktivni njihovi javni zavodi. Podobno odgovarjajo tudi v občinah Šenčur, Tržič in Radovljica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / ponedeljek, 16. maj 2022 / 10:00

Obnova mostu in urejanje parkirišč

Na Jezerskem se pripravljajo na obnovo dotrajanega Julnovega mostu in urejajo parkirišče Pod Turni.

Objavljeno na isti dan


Šport / sobota, 10. februar 2018 / 00:06

Odprtja ne želi zamuditi

Alpska smučarka Maruša Ferk z Blejske Dobrave bo na olimpijskih igrah nastopila že tretjič.

Gospodarstvo / sobota, 10. februar 2018 / 00:03

Upravni spor zaradi jelenjadi

Lovska družina (LD) Bohinjska Bistrica je lani začela upravni spor zaradi letnega načrta lovišča, po katerem bi v lovišču morali lani upleniti 24 jelenjadi ali še enkrat več, kot so jih dejansko v let...

GG Plus / petek, 9. februar 2018 / 23:50

Vedno potuje s soncem

Lani septembra je slikarka Barbara Demšar iz Škofje Loke s še štirimi slovenskimi slikarji mesec dni preživela v umetniški rezidenci v Abu Dabiju v Združenih arabskih emiratih. Čudovite izkušnje druga...

Šport / petek, 9. februar 2018 / 23:47

Risi se ne bojijo mraza

Na današnjem odprtju olimpijskih iger v Pjongčangu so napovedane temperature blizu dvajset stopinj pod ničlo, zato nekatere ekipe razmišljajo celo, da bi uvodno slovesnost izpustile. Naši hokejisti, k...

Šport / petek, 9. februar 2018 / 23:45

Ogledal si je prizorišča

Vodja naše olimpijske reprezentance Franci Petek si je že ogledal olimpijska prizorišča.