Maks Samec med oblaki

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (2)

Kemik Maks Samec je bil eden prvih Slovencev, ki so letali z balonom v znanstvene namene. Rodil se je 27. junija 1881 v Kamniku. Bil je znanstvenik, ki se je podajal med oblake zaradi svojih raziskovanj.

Na dunajski univerzi je študiral naravoslovje (matematika, fizika z meteorologijo in kemija) in leta 1904 tudi doktoriral iz organske kemije. Nato je na dunajskih gimnazijah poučeval naravoslovne predmete ter delal kot meteorolog. Preučeval je svetlobne razmere v višinah. Z meteorologijo in letalstvom se je ukvarjal tudi med prvo svetovno vojno, ko je bil vodja vojaške letalske postaje na Dunaju.

Leta 1919 je na novoustanovljeni univerzi v Ljubljani postal redni profesor kemije. Pred drugo svetovno vojno je bil večkrat dekan Tehniške fakultete ter v letih 1935–1937 rektor univerze. Do leta 1946, ko se je posvetil samo raziskovanju, je sodeloval pri vzgoji več kot 250 inženirjev in 23 doktorjev znanosti. Samec je pri delu povezoval visokošolsko izobraževanje z raziskovanjem. Organiziral je raziskovalne laboratorije, po letu 1945 pa tudi zelo pripomogel k ustanovitvi Kemijskega inštituta v Ljubljani, ki ga je vodil do upokojitve leta 1959.

Ukvarjal se je z raziskavami ogljikovih hidratov, predvsem škroba in celuloze, v zadnjih letih pa preučeval koksanje slovenskih vrst lignita in rjavega premoga ter razvil polindustrijski postopek, ki pa zaradi cenejšega uvoza energetskih surovin ni bil izpeljan za uporabo v industriji.

Najbolj je znan po raziskavah zgradbe škroba, v katere je vpeljal nove postopke koloidne kemije, zlasti elektrodializo. Bil je prvi, ki je ločil škrob na dve glavni sestavini – amilozo in amilopektin. Njegova raziskovalna metoda se je med znanstveniki uveljavila kot tako imenovana Samčeva šola. Vabili so ga v tujino, vendar je ostal v domovini. Slovenski kemiki ga priznavajo za utemeljitelja sodobne slovenske kemijske znanosti in visokošolskega kemijskega izobraževanja.

Zanimivi Gorenjci tega tedna:

22. 6. 1825 se je v Kranju rodil cerkveni dostojanstvenik, karitativni delavec Janez Gogala. Določen je bil za naslednika škofa J. Z. Pogačarja, vendar je pred tem umrl.

23. 6. 1946 se je v Škofji Loki rodil novinar Igor Guzelj. Bil je med ustanovitelji revije Mag, ki je dobila kasneje naslednika Reporter.

24. 6. 1877 se je v Plužni pri Podklopci rodil blejski župan in podjetnik Ivan Kenda. Po vojni je na Bledu kupil številne hotele, grad z jezerom, zemljišča z objekti …

25. 6. 1957 se je v Kranju rodila alpinistka Marija Štremfelj. Leta 1990 je kot 13. ženska osvojila Mount Everest. Z možem Andrejem sta bila prvi zakonski par na vrhu.

28. 6. 1841 se je v Kranju rodil politik, ljubljanski župan Peter Grasselli.

28. 6. 1874 se je v Kropi rodil slikar impresionist Peter Žmitek.

28. 6. 1961 se je v Kranju rodil plavalec Borut Petrič. Na svetovnem prvenstvu leta 1978 je bil na 1500 m drugi. Bil je športnik Jugoslavije in prejemnik Bloudkove nagrade.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 30. junij 2016 / 10:47

S kamero bodo ugotavljali probleme v silosu

Voglje – Semenarska hiša Pioneer bo v petek, 1. julija, ob 10. uri na kmetiji Antona Gorjanca v Vogljah predstavila dodatke za siliranje koruze, trave in žit ter spremljanje (monitoring) silaže v s...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 22. oktober 2011 / 07:00

Anketa: Računalnik, moj prijatelj

Ta teden je potekal projekt Simbioz@ e-pismena Slovenija, ki naj bi preko medgeneracijskega sodelovanja dvignil računalniško pismenost starejših. Za sodelovanje so se odločili tudi v Osnovni šoli Pred...

Nasveti / sobota, 22. oktober 2011 / 07:00

Kar štirje v nizu

Na Možeh (1760 m) - Brezpotni greben, za katerega prečenje je potrebno alpinistično znanje. Tura, kjer je plezalna vrv del obvezne opreme. Vrtoglavica je prepovedana.

Kronika / sobota, 22. oktober 2011 / 07:00

Kratke novice

Avtomobil v plamenih Retnje - Na Retnjah je v sredo dopoldne zagorel osebni avtomobil Volkswagen Polo. Vzroka za požar, nastal je na motorju, policist...

Šport / sobota, 22. oktober 2011 / 07:00

Garmin Šenčur neodločeno z Luko Koper

Šenčur - Prva tekma četrtfinala nogometnega pokala med domačim drugoligašem Garmin Šenčurjem in prvoligašem Luko Koper se je, po sicer zanimivi igri, končala brez zadetkov 0:0. T...

Šport / sobota, 22. oktober 2011 / 07:00

Po tekmi preobratov zmaga hokejistov Triglava

Kranj - V hokejski tekmi 9. kroga med domačim Triglavom in HDD Bled smo gledali zanimivo srečanje, ki je imelo tudi dva velika preobrata. V prvih 16 minutah so Blejci namreč kar...