Zala ob svoji fotografiji s Kube, ki je del razstave Okrog Sonca / Foto: Primož Pičulin

Poti jo vodijo okrog sonca

Kranjčanka Zala Košnik je enaindvajsetletna študentka ljubljanske Fakultete za arhitekturo, ki je v svojem življenju stopila na tla štiriintridesetih tujih držav tega sveta.

»Takrat, kadar tvegamo in gremo tja, kamor sicer ne bi nikoli odšli, se zgodijo najboljše stvari.«

Kranj – Zala je s svojo družino veliko potovala že v otroških letih, prelomno pa je bilo zanjo potovanje v Ameriko, kamor je v tretjem letniku gimnazije odšla na izmenjavo in kjer je samostojno preživela leto dni ter dokončala srednjo šolo. Dežel, ki jih je obiskala, med seboj ne more primerjati, saj ima vsaka izmed njih svoje prednosti in pomanjkljivosti: »Nikjer ni boljše ali slabše, je zgolj drugače. Malenkosti so tiste, ki ustvarijo kulturo.«

Študentka arhitekture je na svojih potovanjih spoznala veliko različnih ljudi in njihovih življenjskih slogov, najbolj pa so se ji v spomin vtisnili trije večji podvigi zadnjih osemnajstih mesecev. Fotografije doživetij iz Jugovzhodne Azije, Danske in Kube je zato vključila tudi v svojo prvo samostojno fotografsko razstavo Okrog Sonca, s katero se je konec maja v Šolskem centru Kranj predstavila kot ljubiteljska fotografinja. In kaj je tisto, zaradi česar si je te kraje tako dobro zapomnila? Na Tajskem, pravi, ljudje trdo delajo, da preživijo, zato je tudi prostitucija povsem sprejemljiv način preživljanja. Drugače je na Danskem, kjer ljudje prav tako neprestano delajo, vendar temu primerno tudi zaslužijo. Življenjski standard je zelo visok, prepletajo se vse svetovne kulture, ljudje so veseli, sproščeni in brez sramu. Takšni so tudi Kubanci, ki si, ne da bi karkoli pričakovali v zameno, medsebojno pomagajo in delijo, čeprav sami nimajo ničesar. Kljub temu da nenehno žvižgajo in vpijejo za turisti, Kuba ostaja karizmatična država, ki jo prevevata petje in ples.

Vse, kar je doživela na svojih potovanjih, je Zali razširilo obzorja. Bolj, ko je spoznavala svet okoli sebe, več se je naučila o sebi. V Ameriki je bilo sprva zelo težko: »Kakorkoli se obrneš, si vedno drugačen, tujec, ki se skuša vključiti. Marsikaj moraš prenesti, dvigniti glavo in iti naprej.« Spoznala je, da se mora v življenju znajti, da je odgovorna za svoja dejanja in da mora sama misliti nase, saj tega namesto nje ne bo počel nihče drug. Pravi, da včasih to, kar hočeš, ni nujno to, kar potrebuješ. Slednje samo od sebe pride v tvoje življenje. Tako je spoznala ljudi, ki so ji povedali ravno tisto, kar je morala slišati. »Naučila sem se, da so medsebojni odnosi najpomembnejši in da je to, da imaš ob sebi pristne ljudi, ki so s tabo in ne proti tebi, vse, kar na koncu res šteje,« nam zaupa mlada popotnica in fotografinja ter za konec doda, da srečo, če jo iščemo, tudi najdemo – največkrat v preprostih stvareh.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Medsebojno spoznavanje zbližuje sosede

Med dvajsetimi sprejetimi projekti iz programa čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo do leta 2013 je tudi projekt Sosed/Nachbar, ki sta ga skupaj predlagala Gorenjski glas in Slomedia iz Ce...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Mladinci so gorenjski prvaki

S pred kratkim končano nogometno sezono so na Velesovem zelo zadovoljni.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petdeset let krvavškega oddajnika

Prvi prenos TV programa s Krvavca so naredili 14. februarja 1957. Sedanji oddajnik je začel delovati po vojni leta 1991.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Otroci risali ornamente

Na OŠ Davorina Jenka so v tem šolskem letu izvedli tudi mednarodni likovni natečaj in praznovali 50 let šolskega glasila Odmevi izpod Krvavca.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petrovčeva hiša kulturni spomenik

Za obnovo Petrovčeve hiše naj bi pridobili 842 tisoč evrov strukturnih sredstev, meni župan Franc Čebulj.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Uradno odprtje ceste 6. julija

Junija je gradbeno podjetje SCT Ljubljana zaključilo z rekonstrukcijo regionalne ceste na Zgornjem Brniku, v okviru katere so razširili in preplastili tudi cestni odsek do Cerkelj (na...