Brezplačno na posvet
V okviru javnozdravstvenega projekta MOČ v Kranju deluje psihološka svetovalnica Posvet.
Za obisk strokovnjaka v psihološki svetovalnici uporabniki ne potrebujejo napotnice, čakalne dobe so kratke. Svetovanje je namenjeno odraslim, starejšim od 18 let.
Kranj – Projekt MOČ vodijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in je financiran iz virov programa Norveškega finančnega mehanizma. V celotni mreži psiholoških svetovalnic deluje na različnih koncih Slovenije devet svetovalnic, v katerih lahko posamezniki, pari ali družine pridobijo brezplačno strokovno oporo pri razreševanju najrazličnejših stisk.
Psihološka svetovalnica Posvet v Kranju je bila ustanovljena že leta 2013 v okviru ljubljanskega Centra za psihološko svetovanje Posvet in ob podpori Mestne občine Kranj. Svetovalnica ima prostor na Upravni enoti Kranj, na Slovenskem trgu 1. Trenutno je odprta dva dni v tednu, in sicer ob četrtkih in petkih od 8. do 16. ure. Ker je zanimanje za obisk strokovnjaka v svetovalnici v zadnjem obdobju precej naraslo, bodo nosilci programa skušali povečati obseg razpoložljivih svetovalnih ur. Za svetovalni pogovor se lahko zainteresirani naročijo od 8. do 20. ure na telefonski številki 031 704 707 ali po elektronski pošti na naslovu info@posvet.org.
Psihološko svetovanje izvajajo usposobljeni svetovalci, ki so vključeni v redno supervizijo. Pogovor s strokovnjakom se odvija v zaupnem in prijetnem okolju in traja od 45 do 60 minut. Svetovanje posamezniku, paru ali družini poteka kot strokovna obravnava psihičnih težav s psihološkimi metodami, ki lahko omogočijo izboljšanje psihičnega stanja, notranjega doživljanja, samopodobe in vedenja. Svetovalec in klient že v začetku procesa jasno opredelita problem in skupaj zastavita cilje svetovanja. Izkušnje iz že obstoječih svetovalnic v Ljubljani, Celju in Kranju kažejo, da se posamezniki, pari in družine odločijo poiskati strokovno pomoč tedaj, ko čustvenih stisk več ne zmorejo ali ne znajo reševati sami. Skoraj polovica klientov prihaja v svetovalnice zaradi težav v partnerskih ali družinskih odnosih. Pogosto pridejo tudi zaradi ločitve ali smrti bližnjega.
»V izvornem pomenu se beseda svetovanje res nanaša na dajanje nasvetov in napotkov, vendar pa se pomen svetovanja kot strokovnega izraza nanaša na podpiranje človeka v iskanju njegovih lastnih rešitev, brez dajanja konkretnih nasvetov. Kadar bo klient, denimo, vprašal svetovalca, ali naj zamenja službo ali na primer zapusti partnerja, ga bo svetovalec skušal usmerjati v raziskovanje njegovih lastnih možnosti in ovir, kar lahko človeku pomaga, da bo bolje razumel lastno situacijo in lažje sprejel potrebne odločitve,« je povedala Mojca Vatovec, vodja psiholoških svetovalnic Posvet – Tu smo zate.
Psihološka pomoč je s širitvijo mreže svetovalnic postala dostopnejša za ranljive skupine. Kot je povedala vodja projekta MOČ doc. dr. Saška Roškar, celoten projekt poleg širitve mreže svetovalnic vključuje tudi izobraževanja strokovnjakov iz zdravstvenih domov in centrov za socialno delo ter policistov.