Praznovali smo dan državnosti
Včeraj smo praznovali dan državnosti v spomin na 25. junij 1991, ko je slovenska skupščina razglasila Deklaracijo o neodvisnosti Slovenije in Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Kranj – 25. junija 1991, pol leta po plebiscitu o osamosvojitvi Slovenije, na katerem se je za samostojnost izreklo več kot 88 odstotkov volivcev, je slovenska skupščina razglasila samostojnost in neodvisnost Slovenije. Odločitev so proslavili z dvigom slovenske zastave in slovesnostjo na Trgu republike. Od tedaj je 25. junij dan državnosti.
Osrednja letošnja slovesnost ob državnem prazniku je bila v sredo zvečer na Kongresnem trgu v Ljubljani, slavnostni govornik pa predsednik republike Borut Pahor. Že prej je predsednik priredil sprejem za svojce padlih in civilnih žrtev vojne za Slovenijo, v ljubljanski stolnici je bila maša za domovino in pred osrednjo proslavo še slavnostna seja državnega zbora. Prireditve v čast prazniku potekajo tudi drugod po Sloveniji. V sredo zvečer so tako že tradicionalno proslavili pri vaški lipi v Vogljah, ki je osrednje slavje občine Šenčur. Prvo lipo so domačini v Vogljah na predvečer rojstva države zasadili na pobudo duhovnika Antona Čoparja in po njihovem spominjanju je bil to radosten dogodek. »S tem je bilo nam mladim vsakoletno praznovanje položeno v zibelko in kljub mladosti smemo trditi, da dolgoletno sodelovanje na tej proslavi poganja korenine in v nas mladih utrjuje domovinsko zavest,« je na prireditvi v Vogljah, ki so jo ob sedaj mladi lipi oblikovali pretežno mladi ustvarjalci, dejala povezovalka Tina. Vaška lipa tako simbolizira spoštljiv odnos do domače zemlje, naroda, domovine. Osrednji slavnostni govornik je bil župan Ciril Kozjek, kulturni program pa je pripravilo KUD Utrip pod vodstvom Ivanke Lipar. Nastopili so otroci iz podružnične šole Voklo, zbor Kerinovi otroci, mladinski mešani pevski zbor Sidro, Pihalni orkester Šenčur in kot gost slovenski pevec in skladatelj zabavne glasbe Oto Pestner.
Na Kamniškem je v sredo pripravilo slovesnost Turistično društvo Gora, Sv. Miklavž, najprej mašo, nato večerno prireditev. V Gorjah so državno proslavo združili z občinskim praznovanjem. Včeraj, na sam praznični dan, so proslavili na Mestnem trgu v Škofji Loki. Občina Tržič in veteranske organizacije pa so včeraj priredile že petnajsti tradicionalni pohod po poteh TO Tržič, na Ljubelj, ki se ga vsako leto udeleži do sto pohodnikov. Popoldne so se zbrali na mejnem prehodu Ljubelj na osrednji svečanosti ob državnem prazniku, kjer sta zbrane nagovorila župan Borut Sajovic in podpredsednik policijskega veteranskega združenja Sever Gorenjske Drago Zadnikar. Tradicionalno pa bodo spomin na rojstvo države in čas, ko so jo branili v desetdnevni vojni, danes proslavili na Letališču Jožeta Pučnika na Brniku in na nekdanjem mejnem prehodu Karavanke ter jutri na Jezerskem vrhu.