
Historial je bil živ
V soboto je živahno dogajanje v srednjeveško mesto prinesel vsakoletni festival zgodovine, Historial.
Škofja Loka – Starodavno mesto je že zgodaj dopoldne odprlo vsa mestna vrata in na živahni sejem povabilo trgovce, rokodelce, kupce in tudi tiste, ki zgolj uživajo v pogledu na praznični vrvež. Po mestu so se v slikovita srednjeveška oblačila odeti sprehodili meščani in gostje, od najimenitnejših z mestnim glavarjem Mihom Ješetom na čelu do najpreprostejšega v raševino oblečenega ljudstva. Na stojnicah je cvetela kupčija, rokodelci so predstavili svoje veščine, mimoidoči so si lahko ogledali celo kovnico kovancev, v mestu si je bilo mogoče privezati dušo in kaj prigrizniti iz ponudbe okusov loškega podeželja. Odrski in poulični glasbeni nastopi so razveseljevali z glasbo, plesne skupine pa s historičnimi plesi. Tudi za mladež je bilo lepo poskrbljeno: z rokodelnicami, igrarijami, pripovedkami in starimi otroškimi igrami, z jahanjem konj in občudovanjem domačih živali, za vse pa s sprehodi po mestu in pohodi na grad in Krancelj, z nastopom vitezov iz pobratenega Freisinga, z razstavo Preja pripoveduje v rokodelskem centru Duo, kjer je mojstrica Karla B. Rihtaršič nakvačkala, spletla ali spolstila junake in prizore iz zbirke loških pripovedk Kamniti most.
Naslovno zgodbo iz knjige Lojzeta Zupanca so na Historialu že drugo leto po vrsti tudi odrsko uprizorili. Igralci z Loškega odra so pod taktirko režiserja Matije Milčinskega in po scenariju Katje Štucin prikazali zgodbo o tem, kako je nastal Kamniti most, ki ga je v 14. stoletju dal zgraditi takratni freisinški škof Leopold. ta je na most postavil moža, ki je pobiral mostnino. In možak jo je terjal tudi od samega škofa, ko je nekoč s konjem čez selška vrata prijahal v mesto. Škof pa ni bil voljan plačati, razhudil se je in na ves glas vpil, pri tem pa se je njegov konj splašil in z jezdecem vred padel z mostu, ki še ni imel ograje, v deročo Soro. Gledalci so predstavo Kamniti most lahko videli dopoldne in popoldne.
Na dan, ko Historial obudi zgodbe iz loške preteklosti, si lahko obiskovalci ogledajo še veliko drugih stvari, ki jih ponuja to turistično vse bolj privlačno mesto. V razstavnih galerijah je bila na ogled ustvarjalnost otrok in domačih likovnih umetnikov, Loški muzej je vabil k ogledu svojih zbirk, k obisku Škoparjeve hiše in v muzejsko ustvarjalno delavnico, v atriju starega župnišča so pod noč zazvenele kitare, v Sokolskem domu so razstavljali domači in umetniki iz pobratenega Freisinga, na vrt Sokolskega doma je vabila bralnica, v Nunski samostan pa vseslovenska razstava Človek, glej.